MZ: Do dziś przeciw COVID-19 wykonano w Polsce ponad 707 tys. szczepień

MZ: Do dziś przeciw COVID-19 wykonano w Polsce ponad 707 tys. szczepień
Fot. Pixabay

Resort zdrowia poinformował, że liczba wykonanych szczepień przekroczyła dziś 707 tysięcy.

Po godz. 10:30 Ministerstwo Zdrowia przekazało, że do dziś wykorzystano 707 474 dawki szczepionki. W ciągu minionej doby wykonano 4 840 szczepień.

Aktualnie do punktów medycznych dostarczono 1 213 815 dawek (wiele szpitali węzłowych otrzymało już drugą dawkę). Do tej pory zutylizowano 1 905 dawek (chodzi m.in. o sytuację, w której np. fiolka spadnie, zostanie uszkodzona w trakcie transportu lub nie uda się pobrać z fiolki tzw. szóstej dawki). Do dziś zarejestrowano 378 niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dotychczas najwięcej zaszczepionych osób i wykonanych szczepień jest w województwie mazowieckim – tam wykonano już 112 806 szczepień.

Od 27 grudnia trwają szczepienia tzw. „grupy zero”. Szczepionki przyjmują pracownicy szpitali węzłowych, pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych. Tydzień temu rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy domów pomocy społecznej.

W „grupie zero” uprawnieni do szczepień są jeszcze pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych, a także rodzice hospitalizowanych wcześniaków.

Wspomniana grupa mogła dokonywać zgłoszeń na szczepienia do 14 stycznia. Od piątku (15 stycznia) ruszyła rejestracja na szczepienia osób z tzw. „grupy pierwszej” – na początek rejestrować mogły się osoby powyżej 80. roku życia. W piątek ruszyła też rejestracja na szczepienia osób między 70 a 79 rokiem życia. Szczepienia osób 80+ i 70+ ruszyły dziś (25 stycznia).

MM
Print Friendly, PDF & Email