Muzyczna integracja w odpowiednim TONie [ZDJĘCIA]

Za nami 27. Tydzień Osób Niepełnosprawnych. Niedziela stała pod znakiem muzyki, śpiewu i tańca. Na scenie pojawiło się 15 zespołów. Po raz kolejny można było się przekonać, że muzyka łączy. W niedzielę integrowała osoby pełno- i niepełnosprawne.

– Lubię takie imprezy jak Tydzień Osób Niepełnosprawnych im. Ewy Sprawki. Jestem osobą niepełnosprawną i jestem tu co roku – mówi Mariusz Tuliszewski. – Ważne jest to, aby ludzie szanowali się wzajemnie, byśmy potrafili być dla siebie lepsi.

Muzyczny dzień rozpoczęły dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury. Później publiczność rozgrzały „Ale Babki”. Wesoło było również z zespołem „Radość”, a więc drugim z zespołów powstałych przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Uśmiech na twarzach zgromadzonej publiczności wywołał „Uśmiech”. Na scenie pojawił się też DPS Niezapominajka.

Skecz pt. „Nasza codzienność na wesoło” przedstawiła grupa z Przezmarka. Na scenie zaprezentował się także Wiesław Baranowski. Po solowym występie scenę opanowały kolejno „Trauguttki”, „Lazurki” i „Szwagry”. Pojawił się też zespół wokalno-instrumentalny „Łączymy Pokolenia”, a także „Światowidki”.

Cygańskie tony zaprezentowali „Cyganie”. Tu uwagę przykuwała nie tylko muzyka, ale także stroje. Panie wystąpiły w pięknych cygańskich sukniach. Muzyczny dzień zakończyły rytmy muzyki szantowej w postaci zespołu Kamrat Shanty Folk.

Osoby widzące mogły przekonać się jak wiele trudu wymaga poruszanie się osoby z dysfunkcją wzroku. Chwila z biała laską i zasłoniętymi oczami wielu dała do myślenia i uświadomiła, że nawet krawężnik stanowi wtedy olbrzymią przeszkodę.

– Myślę, że ten Tydzień Osób Niepełnosprawnych możemy zaliczyć do udanych. Poza wydarzeniami organizowanymi w poszczególnych placówkach i instytucjach działających na rzecz osób niepełnosprawnych, obyły się trzy główne imprezy organizowane przez ERKON i myślę, że się udały. Z naszych propozycji skorzystało wiele osób. Zaczęliśmy od przemarszu przez miasto, żeby przypomnieć mieszkańcom Elbląga, że wśród nich żyje spora grupa osób z różnymi niepełnosprawnościami, która ma nadzieję, że to miasto będzie dla niej dostępne, że będzie mogła skorzystać ze wszystkiego, co Elbląg może zaoferować. Drugim punktem był piknik rekreacyjny adresowany głównie do osób z niepełnosprawnościami. Chodziło o integrację tego środowiska, odpoczynek i zabawę. To też się udało i zawdzięczamy to przede wszystkim pięknej pogodzie. Dziś bawimy się muzycznie. Ta dzisiejsza impreza ma też taki charakter informacyjny, bo są z nami przedstawiciele różnych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami – mówi Teresa Bocheńska, główny organizator Tygodnia Osób Niepełnosprawnych. – Od wielu lat uczestniczę przy organizacji TONu i muszę powiedzieć, że z roku na rok jest coraz więcej formalności do załatwienia. Bywa też tak, że na ostatniej prostej przygotowań, wychodzi jakiś kłopot. Tak też było i w tym roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że instytucje, które w Elblągu funkcjonują są nam życzliwe, wpierają nas i to wszystko przyczyniło się do tego, że po raz 27. udało się TON zorganizować.

Niedziela była także okazją do tego, by osoby z niepełnosprawnościami mogły zapoznać się z ofertą instytucji i organizacji działających na ich rzecz.

– Istniejemy od roku i jesteśmy na TONie po raz pierwszy. Mieliśmy popcorn, malowanie twarzy, tatuaże dla dzieci. Był z nami też klaun. Było dużo uśmiechu i radości wśród dzieci – zaznacza Martyna Zielińska z przedszkola terapeutycznego MOZAIKA. – Jeśli tylko pojawi się ze strony organizatorów zaproszenie, to na pewno pojawimy się tu też za rok.

Tydzień Osób Niepełnosprawnych zorganizowany został pod patronatem Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga.

Print Friendly, PDF & Email