Müller: Premier zapewne w najbliższym czasie przejdzie test na obecność koronawirusa

Müller: Premier zapewne w najbliższym czasie przejdzie test na obecność koronawirusa
Fot. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki zapewne w najbliższym czasie przejdzie testy na obecność koronawirusa; o tym, jak długo będzie trwała kwarantanna premiera zdecyduje lekarz i inspektor sanitarny – mówił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Morawiecki poinformował przed południem we wtorek, że w związku z kontaktem z osobą zarażoną COVID-19, zgodnie z wszelkimi procedurami udaje się na kwarantannę.

Rzecznik rządu pytany w Polsat News jak długo będzie trwała ta kwarantanna odparł, że „będzie to zależało od lekarza i inspektora sanitarnego”. – (Premier) kontakt z osobą zarażoną miał w zeszły piątek, dzisiaj ta informacja do nas trafiła, tzn. pozytywny test tej osoby, w związku z tym pan premier musiał przejść na kwarantannę – powiedział Müller.

Jak dodał, Morawiecki przebywa w budynku rządowym, który pozwala na to, by prowadzić zdalne posiedzenia rządu, ale jednocześnie jest izolowany od innych osób.

Dopytywany czy szef rządu wkrótce przejdzie testy na obecność koronawirusa odpowiedział: „Zapewne w najbliższym czasie też testy, natomiast jeszcze nie ma żadnych wyników w tym zakresie, więc tutaj nie mam o czym informować”.

– W żadnym wcześniejszym teście pan premier nie miał pozytywnego testu. Wcześniej nie stwierdzono u pana premiera przypadku koronawirusa. Na ten moment pan premier nie ma żadnych objawów – dodał Müller.

Rzecznik pytany, czy ktoś jeszcze z otoczenia premiera miał styczność z tą osobą zarażoną, Müller odparł, że „będziemy o tym informować jeszcze dzisiaj”. – Dajmy czas, aby stosowne procedury osób, które miały kontakt z tą osobą też zadziałały, tak aby nie dowiedziały się o tym z mediów – mówił.

– Natomiast mogę powiedzieć, że to nie jest żaden polityk i ta osoba – z tego co mi wiadomo – nie miała kontaktu z innymi politykami poza premierem – zaznaczył.

Müller pytany, jak często premier jest testowany na obecność koronawirusa, odparł, że to zależy od sytuacji. – Kilkukrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy testy były przeprowadzane zgodnie z procedurą, która jest określana dla między innymi funkcjonariuszy publicznych, lekarzy czy innych osób – mówił rzecznik rządu.

Wcześniej Müller w komunikacie informował, że „u premiera nie stwierdzono dotychczas zachorowania na COVID-19, nie ma też objawów choroby”.

– Zostały wdrożone procedury przygotowane na taką sytuację. Podczas kwarantanny Mateusz Morawiecki wykonuje swoje obowiązki. Premier spędza kwarantannę w sposób umożliwiający podejmowanie decyzji oraz kontakt z przedstawicielami instytucji państwowych – zapewnił.

Dodał, że dzięki zapewnieniu odpowiednich możliwości technicznych, premier będzie prowadził posiedzenia Rady Ministrów, Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz innych gremiów.

– O dalszej procedurze związanej z kwarantanną Prezesa Rady Ministrów – wykonywanych testach i czasie kwarantanny będzie decydował lekarz oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna – zapowiedział Müller.

Print Friendly, PDF & Email