MRPiT: Bez ograniczeń na stokach dla m.in. osób mieszkających w jednym gospodarstwie

MRPiT: Bez ograniczeń na stokach dla m.in. osób mieszkających w jednym gospodarstwie
Fot. Pixabay

Tylko osoby mieszkające w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg albo wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej mogą korzystać z wyciągów narciarskich, kolei linowych i przenośników taśmowych bez ograniczeń epidemicznych – wynika z wytycznych MRPiT i GIS ws. stoków narciarskich i turystycznych.

Dodano, że warunkiem działania ośrodka narciarskiego lub stacji narciarskiej jest, by na ich terenie przebywała maksymalnie jedna osoba na 100 m kw.

Resort poinformował, że protokół sanitarny wypracowany wspólnie z branżą narciarską został we wtorek zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. – Stoki narciarskie i turystyczne będą otwarte w sezonie zimowym 2020/21 przy ścisłym reżimie sanitarnym, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom – podkreślono.

– Jako resort gospodarczy, musimy uwzględniać decyzje dotyczące ochrony zdrowia i życia Polaków. Będziemy w tej kwestii wykorzystywać doświadczenie innych europejskich krajów – powiedział, cytowany w komunikacie, wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin po konsultacjach z branżą.

MRPiT podkreśliło, że celem procedur jest: m.in. zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, gości/klientów oraz osób przebywających na terenie stacji turystyczno-narciarskich, zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich.

Według resortu wytyczne mają też „minimalizować ryzyka zakażenia pracowników/obsługi oraz gości/klientów”. Ich celem jest „kompleksowe działanie przeciwepidemiczne dostosowane do etapu zaawansowania stanu epidemii”.

Jak czytamy w przesłanym PAP komunikacie, „w zakresie przejazdów wyciągami narciarskimi, kolejami linowymi oraz przenośnikami taśmowymi itp., w celu zapobiegania gromadzeniu się klientów w kolejce do przejazdu w/w urządzeniami, dopuszcza się ich funkcjonowanie zgodnie z przepustowością nominalną, w przypadku gdy miejsca zajmować będą osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno-narciarskiej”.

Ponadto, zarekomendowano działania pozwalające na zachowanie odstępów między osobami w kolejce do przejazdu, np. przez odgradzanie szarfami, wyznaczanie „tuneli” dojścia, wyznaczanie punktów, w których można przebywać.

Zalecono także informowanie osób na stokach, by – o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się ludzi w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego – na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowali zamieszkujący w jednym gospodarstwie domowym lub mający wspólny nocleg lub wspólnie podróżujący do stacji turystyczno-narciarskiej.

Wśród rekomendacji jest też „podjęcie działań mających na celu rozłożenie ruchu narciarzy i turystów korzystających z urządzeń transportu linowego równomiernie w ciągu dnia”.

Resort i GIS proponują podzielenie zorganizowanych terenów narciarskich na odrębne strefy obejmujące stoki narciarskie, ośrodki noclegowe, wypożyczalnie, punkty restauracyjne. Rekomendowane jest „umożliwienie zakupu biletów bezobsługowo, tj. poprzez platformy online lub w biletomatach”, jak też umożliwienie płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach usługowych, kasach biletowych, sklepach oraz wypożyczalniach na terenie stacji turystyczno-narciarskiej.

Dodano, że pracownicy zorganizowanych terenów narciarskich, kolei linowych i wyciągów narciarskich oraz stacji turystyczno-narciarskich powinni być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym maseczki zasłaniające nos i usta, rękawiczki oraz środki do mycia i dezynfekcji rąk, a także nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem, do użycia w razie potrzeby. (PAP)

Magdalena Jarco
Print Friendly, PDF & Email