MON: 14 wojskowych szpitali leczy pacjentów z COVID-19

MON: 14 wojskowych szpitali leczy pacjentów z COVID-19
Fot. MON

Pacjenci chorzy na COVID-19 są leczeni w 14 wojskowych szpitalach, wojsko przygotowało trzy tymczasowe szpitale w Warszawie i Wrocławiu – przypomniało w środę MON.

– W 14 wojskowych szpitalach leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Wojsko Polskie przygotowało także trzy tymczasowe szpitale – na wojskowym Okęciu i na warszawskim Bemowie oraz we Wrocławiu – napisał resort na Twitterze.

W działaniach przeciw pandemii koronawirusa codziennie jest zaangażowanych ok. 10 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i WOT, kolejnych 10 tys. pozostaje w gotowości. Wojsko, zwłaszcza ochotnicy WOT, pomagają seniorom, zarówno podopiecznym ośrodków pomocy społecznej, jak i tym, którzy pozostają w swoich domach.

Żołnierze wspierają 21 regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa, organizują akcje krwiodawstwa oraz oddawania osocza przez tych, którzy przeszli zakażenie koronawirusem. Zespoły wojsk chemicznych dezynfekują sprzęt, pomieszczenia w jednostkach wojskowych oraz personel wojskowy. Wojsko prowadzi także dezynfekcję m.in. domów pomocy społecznej.

W akcji uczestniczy 2,5 tys. wojskowych medyków, pielęgniarek i ratowników medycznych; pracuje 14 wojskowych szpitali. Wojsko wsparło też budowę 17 szpitali tymczasowych na terenie całego kraju i przygotowało samodzielnie szpital tymczasowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu oraz dwa szpitale kontenerowe na warszawskim Bemowie i we Wrocławiu.

Szpital na Okęciu ma przyjmować pacjentów kiedy inne szpitale (w tym pozostałe szpitale tymczasowe) na terenie Warszawy przestaną być wydolne. Szpital może pomieścić 250 łóżek, w tym 30 intensywnej terapii.

Trwa także formowanie szpitala halowego przy Wojskowym Instytucie Medycznym na ul. Szaserów w Warszawie. Ta placówka ma mieć 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 będzie umożliwiać intensywną opiekę medyczną. Szpital, posiadający urządzenia do tomografii i RTG, będzie przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń.

W system opieki zdrowotnej włączonych jest także pięć wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii codziennie wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

Wojsko utrzymuje sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych gotowych wspierać Lotnicze Pogotowie Ratunkowe przy transporcie chorych na COVID-19. (PAP)

Jakub Borowski
Print Friendly, PDF & Email