Młoda telewizja w Elblągu

Młoda telewizja w Elblągu
Fot. Adminstrator

W poprzednim numerze miesięcznika „Razem z Tobą” pisaliśmy o ciekawym projekcie „Aktywizacja międzygeneracyjna”, realizowanym przez Fundację Elbląg, przy udziale Eksperymentalnej Młodzieżowej Inicjatywy Telewizyjnej, w skrócie EMIT. Dziś trochę więcej o młodych eksperymentatorach.

Jak sama nazwa wskazuje
EMIT, jak sama nazwa wskazuje, to grupa młodzieży, która eksperymentuje z telewizją. Mają tę możliwość dzięki Fundacji Elbląg, która urządziła i wyposażyła studio telewizyjne. Studio miało funkcjonować w Bramie Targowej na Starym Mieście w Elblągu, jednak na skutek nie bardzo zrozumiałych okoliczności, okazało się to niemożliwe. Ostatecznie studio znalazło się w siedzibie ESWIP, które oddało na ten cel jedną ze swoich sal szkoleniowych.

Ekipa telewizyjna to: Jakub Strumiński (Kubi) – szef EMIT, Dagmara Bielawska, Jolanta Prokopowicz, Natalia Siuda, Kamila Bubrowiecka, Joanna Lewandowska i Bartek Rybaczewski.  Z ramienia ESWIP wspiera ich Tomasz Franciuk, redaktor naczelny „Pozarządowca”.
Ekipa ta przygotowuje dwa 15-minutowe bloki programowe: EMIT i blok Telewizji Obywatelskiej. Oba  bloki  emitowane są raz w tygodniu – w czwartki – na antenie Telewizji Elbląskiej. Pierwszy program pojawił się na ekranach telewizyjnych w październiku ubiegłego roku, od tego czasu elblążanie mogli zobaczyć ponad 20 kolejnych bloków.

Eksperymenty Młodzieżowej Inicjatywy Telewizyjnej
EMIT eksperymentuje zarówno z formą, jak i z treścią. Promuje organizacje pozarządowe, ciekawych ludzi, ich pasje, inicjatywy. Bohaterów swoich programów młodzi dziennikarze szukają wśród znajomych i znajomych znajomych, nadstawiając ucha na to, o czym mówi się w ich środowisku.

Są gotowi prezentować najbardziej szalone pomysły. Ich własnym pomysłem jest, cieszący się dużym powodzeniem, cykl rozrywkowy „Darek podgrzewany”, w którym Darek Ignatowicz w niebanalny sposób oswaja siebie i widzów … ze sztuką kulinarną.

EMIT jest otwarta na wszelkie ciekawe pomysły – chętnie pokaże osobę fascynującą swoją osobowością, czy działalnością.

Telewizja Obywatelska
Blok drugi – Telewizja Obywatelska – ma na celu wniesienie własnego wkładu młodych w budowę społeczeństwa obywatelskiego. Prezentuje osiągnięcia organizacji pozarządowych, jej liderów, ciekawe i pożyteczne inicjatywy obywatelskie – także grup nieformalnych.

W cyklu rozmów z ludźmi zaangażowanymi w działalność publiczną, przedstawiane są różne poglądy na postawę obywatelską, rolę sektora pozarządowego, społeczną misję biznesu.

Studio Fundacji Elbląg
W ramach projektów Fundacji Elbląg, przygotowywany jest cykl filmów o życiu w powojennym Elblągu – na podstawie relacji jego pierwszych powojennych mieszkańców; 19 marca odbyła się pierwsza premiera. Powstają także filmy o elbląskich filantropach, laureatach konkursu „Filantrop Roku” – każdy film jest poświęcony innej osobie.

Projekty na przyszłość
Dzięki ścisłej współpracy Fundacji Elbląg z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, złożony został wniosek do Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, autorstwa Macieja Bielawskiego, o dotację na dalszy rozwój telewizji.

Młodzi dziennikarze chcieliby rozwijać tematykę, wychodzić z kamerą w świat, poza studio. Będą to kolejne eksperymenty – spodziewamy się, że jeszcze bardziej udane. Trzymamy kciuki!
  Teresa Bocheńska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1520

Print Friendly, PDF & Email