Minister zdrowia ostrzega przed fałszywym kontem na Twitterze

Minister zdrowia ostrzega przed fałszywym kontem na Twitterze
Fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł w sobotę przed fałszywym kontem twitterowym – „Adam Niedzilewski #MZ”. Fejkowe konto – nie dajcie się nabrać. Brońmy się przed fałszywymi informacjami, „koronalanserów” nie brakuje – napisał na Twitterze.

Do swojego wpisu dodał ostatni wpis z fałszywego konta „Adam Niedzilewski #MZ”: „Od poniedziałku w strefach czerwonych ograniczamy ilość osób mogących brać udział w zgromadzeniach rodzinnych do 1. Kara za brak maseczki w miejscach publicznych zostanie podwyższona do 6 tys. pln. Do weryfikacji i nakładania mandatów użyjemy monitoringów miejskich”.

Osoba prowadząca fałszywe konto tuż po twittcie ministra zdrowia zmieniła nazwę swojego profilu.

Ministerstwo Zdrowia wraz z policją ostrzegają także przed oszustami, którzy w dobie pandemii nie próżnują. Podszywają się m.in. pod ekipę dezynfekującą mieszkania (w rzeczywistości rozpylają gaz usypiający i okradają mieszkania) czy też zachęcają do kupna szczepionki lub cudownego leku na koronawirusa (które jeszcze nie istnieją). Pojawiają się także próby wyłudzenia pieniędzy związane z Polskim Bonem Turystycznym – oszuści dzwonią (najczęściej) do osób starszych i proponują „wakacje+”. Resort Rozwoju przypomina, że Polski Bon Turystyczny przysługuje tylko osobom mającym dzieci do 18 r. ż.

Jak przekazał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, od momentu potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, gwałtownie wzrosła liczba przestępców wykorzystujących pandemię do oszukiwania obywateli i wyłudzania pieniędzy.

Oprac. Red.
PAP / własne
Print Friendly, PDF & Email