Minął rok z e-zwolnieniami. Papier odszedł do lamusa

Minął rok z e-zwolnieniami. Papier odszedł do lamusa
Fot. Adminstrator

Ponad 717 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA) wpłynęło do warmińsko-mazurskich oddziałów ZUS od 1 grudnia 2018 r., czyli od momentu wprowadzenia obligatoryjnych e-zwolnień. W ciągu roku pacjentom zamieszkałym na terenie podległym olsztyńskiemu oddziałowi ZUS, lekarze wystawili 482 100 e-zwolnień, natomiast z terenu Oddziału ZUS w Elblągu wystawiono 235 009.

Elektroniczne zaświadczenia lekarskie są obowiązkowe od 1 grudnia 2018 r. Od tej daty do końca listopada w całej Polsce wystawiono 25,1 mln e-ZLA, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim to 717 109 tys. e-zaświadczeń. W ciągu roku, w naszym województwie, lekarze wystawili jedynie 604 zwolnienia lekarskie w formie papierowej. W listopadzie 2019 r. z obu Oddziałów ZUS, na Warmii i Mazurach nie było ani jednego papierowego zwolnienia.

Gdy zabraknie internetu

Tylko w szczególnych przypadkach lekarze mogą wystawiać papierowe zwolnienia lekarskie, wykorzystując wcześniej przygotowany wydruk z systemu elektronicznego, np. w razie braku prądu lub internetu albo podczas nieprzewidzianych domowych wizyt, gdy nie będą mieli przy sobie żadnego urządzenia mobilnego. W tej sytuacji lekarze będą mieli trzy dni na wprowadzenie tego zaświadczenia do systemu elektronicznego. W województwie warmińsko-mazurskim 99,92 proc. zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej.

Jeszcze w listopadzie w 2018 roku, czyli tuż przed wejściem reformy w życie, w Polsce wystawiano zaledwie ok. 60 proc. zwolnień elektronicznych.

Mapka obrazująca procentowo ile elektronicznych zwolnień lekarskich wystawianych jest w poszczególnych województwach.
Mapka obrazująca procentowo ile elektronicznych zwolnień lekarskich wystawianych jest w poszczególnych województwach.

– Dziś mogę powiedzieć, że wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich tzw. e-ZLA okazało się sukcesem. Aby przeprowadzić tę reformę wykonaliśmy ogromną pracę. Chodzi tu nie tylko o zmiany informatyczne na Platformie Usług Elektronicznych e-PUE. Największym wyzwaniem było przekonanie do tego rozwiązania lekarzy, co się w pełni udało – podkreśliła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Gdzie trafia e-ZLA

E-zwolnienia to korzyść dla każdej z grup odbiorców. Jest to ułatwienie dla lekarza, który wiele informacji potrzebnych do wypisania e-ZLA zaciąga z systemu. Po jego wystawieniu i podpisaniu w kilka chwil zwolnienie trafia przez internet do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS udostępnia informację o e-ZLA pracownika płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS. Oczywiście w informacji tej nie ma numeru statystycznego choroby. Takie e-zwolnienie pojawia się też na profilu PUE ubezpieczonego, jeśli go posiada.

Co ważne, jeśli tylko pracodawca korzysta z PUE, to chory nie musi mu dostarczać papierowego wydruku zwolnienia. Wydruk jest potrzebny tylko, gdy pracodawcy nie ma na PUE – a tych firm jest zdecydowanie mniej.

E-ZLA od asystenta

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawia już 101,4 tys. lekarzy w całej Polsce, choć swój profil na PUE ZUS ma 122 tys. lekarzy upoważnionych do wystawiania zaświadczeń lekarskich. 3750 lekarzy korzysta przy tym z pomocy asystentów medycznych. W sumie do końca listopada lekarze upoważnili do wystawiania e-zwolnień 4,2 tys. asystentów. – Przypominam, że asystent medyczny w imieniu lekarza, wykonuje jedynie techniczne czynności w wystawianiu e-zwolnienia. O samym zwolnieniu i jego szczegółach decyduje wyłącznie lekarz – mówi Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Więcej wniosków przez PUE

Żeby otrzymać zasiłek chorobowy za czas pobytu na zwolnieniu lekarskim, trzeba złożyć wniosek. Formalności za pracowników załatwia ich pracodawca. Pozostali klienci składają wnioski samodzielnie do ZUS. W listopadzie tego roku na PUE wpłynęły prawie 124 tys. elektronicznych wniosków w sprawie zasiłków. Rok wcześniej było ich zaledwie 35 tys., czyli przeszło trzykrotnie mniej.

ZUS
Print Friendly, PDF & Email