Mikołajkowe spotkania z dobrem

Mikołajkowe spotkania z dobrem
Fot. nadesłane

W SOSW nr 2 tradycji stało się zadość: po raz 25 uczniowie wraz z wolontariuszami i nauczycielami obchodzili Święto Czynienia Dobra.  

6 grudnia – jak co roku od 25 lat – wejść do budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu można było tylko przez „serce”. Duże, czerwone i otwarte dla wszystkich. Tego dnia w placówce tradycyjnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli i wolontariuszy II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałam Dwujęzycznymi w Elblągu uczestniczyli w mikołajkowych podchodach, którym towarzyszyło celebrowanie Święta Czynienia Dobra.

– Święto na celu upowszechnienie takich wartości jak życzliwość i dobroć. To piękny dzień poświęcony na pracę wychowawczą i profilaktyczną prowadzoną w formie zabawy. To tradycja szkolna kontynuowana od 25 lat, która służy kształtowaniu postawy gotowości do niesienia pomocy, empatii, dostrzegania problemów innych ludzi, ale metodami, które wyzwalają spontaniczną radość uczniów – zaznaczyła Krystyna Miezio, dyrektor SOSW nr 2 w Elblągu.

Tegoroczne obchody święta – wyjątkowe ze względu na jubileusz wydarzenia – były okazją do spotkania z jego pomysłodawczynią, Anną Kołecką, podczas którego nie mogło zabraknąć tortu i miłych wspomnień. Jednak głównym punktem programu było to, co jest istotą idei realizowanych w placówce: dialog o wartościach i uwrażliwianie młodych ludzi na potrzeby drugiego człowieka poprzez edukację i zabawę. Poruszając się po budynku szkoły, budynku grup wychowawczych i terenach rekreacyjnych zgodnie ze zdobywanymi w trakcie zabawy wskazówkami, dzieci wykonywały zadania: krzyżówki, rozsypanki wyrazowe, puzzle, rebusy, zagadki, a także dekoracje na choinkę – kartki z dobrymi uczynkami.

– Głównym zadaniem było odnalezienie elementów do zbudowania sań Świętego Mikołaja oraz zapakowanie prezentów dla potrzebujących, m. in. dla Kresowian, DPS przy ul. Kasprzaka, Schroniska dla Zwierząt w Elblągu i DPS przy ul. Bema – powiedziała koordynator wydarzenia, Anna Sękowska.

Świąteczne spotkania z dobrem trwały jeszcze następnego dnia. 7 grudnia 2018 roku placówkę ponownie odwiedził Mikołaj, tym razem z workami pełnymi słodkich prezentów. Stowarzyszenie Rotary Club Elbląg Centrum wraz z Centrum Zdrowia Aleksandra Mazurkiewicz zadbało o to, by każdy wychowanek SOSW nr 2 otrzymał słodki upominek.

Kliknij w zdjęcie poniżej i obejrzyj galerię zdjęć: 

Print Friendly, PDF & Email