Międzynarodowy Dzień Tolerancji

Międzynarodowy Dzień Tolerancji
Fot. Adminstrator

16 listopada jest dniem, kiedy człowiek staje się równy drugiemu człowiekowi. Wczoraj po raz jedenasty, obchodziliśmy Światowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Konferencję Ogólną UNESCO, z powodu wzrostu nietolerancji, ksenofobii, marginalizacji i dyskryminacji mniejszości, a przede wszystkim osób niepełnosprawnych.

Jak podaje Słownik Wyrazów Obcych, tolerancja pochodzi od łac. tolerare = znosić, wytrzymywać, i oznacza cierpliwość, wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych, albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja, to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia. Szacunek ten przybiera formy wyrozumiałości i życzliwości dla tego, co nie musi być naszym udziałem, ale co cieszy się naszą akceptacją istnienia w imię wolności.

Ja i Ty – równy?
Polacy dopiero uczą się tolerancji, tak wynika z z materiałów przygotowanych na Dni Równości i Tolerancji. Można powiedzieć, że w polskiej świadomości zakodowane jest, że Żyd, to żyd (w negatywnym tego słowa znaczeniu), a gej, to zboczeniec seksualny, i nawet jeśli będzie najlepszym człowiekiem, to i tak nie zostanie zaakceptowany w określonym środowisku, bądź określonej grupie. Ważną rolę odgrywa tu świadomość i wiedza. Trzeba po prostu wiedzieć, że homoseksualista nie jest osobą chorą na tle psychicznym, ale wyróżnia się orientacją seksualną wobec tej samej płci.

Uczyń krok ku lepszemu
A jak jest z osobami niepełnosprawnymi, chorymi w naszych miastach, środowiskach, w których przebywamy? Czy dajemy im szansę zaistnieć wśród nas?
Rozmawiając z  naszą wolontariuszką, Małgorzatą Górską, można powiedzieć, że tolerancja wobec osób chorych, to przede wszystkim troska o ich dobro, o to, by czuły się dobrze wśród ludzi zdrowych. By nie czuły się odepchnięte i przestawiane z „kąta w kąt”, ale by dostrzegały miłość i troskę płynącą w ich stronę… – Osoba chora bądź niepełnosprawna, to też człowiek – podkreśla Małgosia –  i to w jaki sposób do niej podejdziesz, na tyle stanie się Twoim bratem lub siostrą.
Tolerancja, to odpowiedzialność za drugiego człowieka. To, kim będzie w twoich oczach, zależy TYLKO od ciebie!

Pod wpływem chwili, Małgosia Górska napisała wiersz:

Tolerancja

To słowo o wybuchowym ładunku
To czy pochylisz się nad drugim człowiekiem
czy odkryjesz w nim piękno
które w sobie niesie
Chory najwięcej daje
ale czy w zamian coś dostaje?…

Dlaczego Człowieku
barierujesz ludzi
na lepszych i gorszych
prawda mówi: to też człowiek
który potrzebuje
twojego uśmiechu
twojej osoby
pocieszenia
i przytulenia
mówienia że nawet
w najgorszym człowieku
tkwi odrobina dobra
  AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 1326

Print Friendly, PDF & Email