„Między wyobraźnią a zachwytem” - małżeńska wystawa w Muzeum

„Między wyobraźnią a zachwytem” - małżeńska wystawa w Muzeum

Muzeum Archeologiczno – Historyczne zaprasza na wernisaż nowej wystawy, który odbędzie się 3 kwietnia w budynku Podzamcza o godz. 17.30. Tematem wystawy zatytułowanej „Między wyobraźnią a zachwytem”, będzie prezentacja twórczości dwojga elbląskich artystów, w życiu osobistym małżeństwa: Haliny Różewicz-Książkiewicz i Zbigniewa Książkiewicza. Z bogatego dorobku obojga artystów zostaną pokazane dokonania Pani Haliny Różewicz-Książkiewicz w dziedzinie grafiki. Z dorobku jej zmarłego w 1996 roku męża jego malarstwo oraz niezwykle interesujące rysunki.

Małżeństwo Książkiewiczów – absolwentów Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku – związane jest z Elblągiem od 1963 r. Od tego momentu czynnie uczestniczyli w życiu plastycznym i kulturalnym Elbląga. Zbigniew Książkiewicz uprawiał malarstwo olejne, akwarelowe, grafikę warsztatową i użytkową, rysunek oraz wzornictwo przemysłowe, jako wieloletni projektant Spółdzielni „Plastyk”. Jego autorstwa jest także znana wszystkim elblążanom forma przestrzenna z 1969 r., popularny „nietoperz”, ustawiony u zbiegu ulic Piłsudskiego i Płk. Dąbka.

Halina Różewicz-Książkiewicz nadal czynnie uprawia malarstwo, grafikę warsztatową i użytkową. Oboje artyści uczestniczyli w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych, są laureatami licznych nagród i wyróżnień,. Ich dorobek artystyczny należy do najciekawszych zjawisk życia artystycznego w Elblągu. Ceniony jest także przez licznych miłośników sztuki poza Elblągiem: prace obojga znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych. Wiele prac znajduje się także w posiadaniu naszego Muzeum. Wystawie czynnej do końca maja będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog prac artystów.

  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 3488