MICHAŁ SULIGA - ZAWODNIK IKS ATAK - O SOBIE

MICHAŁ SULIGA - ZAWODNIK IKS ATAK - O SOBIE
Fot. Adminstrator

  
Karierę sportową rozpocząłem w roku 1994 w sekcji pływackiej, trenując pod barwami Zrzeszenia Sportu i Rehabilitacji Inwalidów „START” Elbląg. Po 2 latach zająłem się nową dyscypliną sportową, jaką była lekkoatletyka, oczywiście nie rezygnując z pływania. W lekkiej atletyce zajmowałem się dyscyplinami rzutowymi tj. rzut oszczepem, rzut dyskiem oraz pchnięcie kulą. Przez kilka następnych lat wytrwale trenowałem, zajmując coraz to lepsze miejsca, z czasem zostając pływakiem numer jeden w kategorii S-8 (każdy rodzaj dysfunkcji dopisany jest odpowiednią grupą startową), ustalając co rusz nowe rekordy Polski na różnych dystansach: 50 m stylem dowolnym, 100 m stylem dowolnym, 400 m stylem dowolnym. Z roku na rok poprawiałem swoje rekordy życiowe, które zarazem były rekordami Polski.

   W roku 1998 w Elblągu powstał nowy klub, zajmujący się tylko siatkówką dla osób niepełnosprawnych IKS ATAK. Po długich namowach w roku 1999 zacząłem trenować siatkówkę na siedząco, reprezentując tym samym barwy dwóch klubów, działających na rzecz osób niepełnosprawnych. W 2001 roku ZSiRI „START” ogłosił likwidację klubu, więc wszystkie sekcje przejął IKS ATAK. Od tej pory reprezentowałem tylko jeden klub, zajmując się jeszcze dodatkowo siatkówką na stojąco, gdzie zostałem powołany do Reprezentacji Polski. Trenowałem naprawdę ostro zdobywając najwięcej medali ze wszystkich zawodników, potrafiłem w ciągu jednego roku przywieźć nawet do 25 medali z różnych dyscyplin. Brałem udział również w wyścigu na dętkach „CANAL TROPHY”, wpisywanym do księgi rekordów Guinessa, wygrywając pod rząd trzy edycje tej imprezy.
  IKS ATAK jest organizatorem turnieju siłaczy „RANCHO STRONG”, w którym również biorą udział osoby niepełnosprawne, w tym „oczywiście” – ja. Wygrałem 2 z 3 edycji tego turnieju. Dzięki poświeceniu się głównie treningom, zostałem uznany jednym z dziesięciu najpopularniejszych sportowców Elbląga, rywalizując ze zdrowymi sportowcami i ostatecznie zajmując 6 miejsce.
  Od niedawna trenuję także nową dyscyplinę, jaką jest wyścig na wózkach sportowych klasy Handybike, gdzie również mogę się pochwalić bardzo wysokimi miejscami na arenach Polski.  Myślę, że warto nadmienić, iż intensywnie trenując, nie zaniedbywałem nauki w szkole. Z całkiem niezłymi ocenami ukończyłem Liceum Ekonomiczne, a następnie Medyczne Studium Zawodowe w zawodzie fizjoterapeuty – masażysty.
Treningi, starty i medale dają mi dużo radości i satysfakcji, do tej pory nie udało mi się jednak wystartować na paraolimpiadzie. Ale robię wszystko, aby osiągnąć takie wyniki, które umożliwią mi wyjazd – już niedługo – do Pekinu.
Wszystkich młodych (i starszych też) ludzi płci obojga zachęcam do ATAKU!!!

fot. Michał Suliga zdobywca I miejsca na Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu stylem dowolnym na dystansie 100 m.
  Michał Suliga Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 490

Print Friendly, PDF & Email