Medycy zgłosili do NFZ ponad 130 sygnałów o nieprawidłowościach dot. koronawirusa

Medycy zgłosili do NFZ ponad 130 sygnałów o nieprawidłowościach dot. koronawirusa
Fot. Pixabay

Na uruchomioną z początkiem kwietnia przez NFZ linię telefoniczną dla personelu medycznego, zadzwoniło dotychczas ponad 130 osób, by zasygnalizować nieprawidłowości dotyczące udzielania świadczeń wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

Linia udostępniona przez Narodowy Fundusz Zdrowia była odpowiedzią na apel lekarzy, którzy sygnalizowali przypadki niestosowania obowiązujących procedur w podmiotach leczniczych. Pomysł powstał przy współpracy z Naczelną Izbą Lekarską oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Od 2 kwietnia pod numer 22 574 99 03, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 16:00 m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni, mogą zgłaszać sygnały dotyczące nieprawidłowości związanych z udzielaniem świadczeń wobec pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem koronawirusem.

Prezes NFZ Adam Niedzielski poinformował PAP, że odnotowano dotąd ponad 130 zgłoszeń.

– Okazuje się, że większość połączeń to sygnały i sprawy, które lekarze powinni wyjaśniać w kontaktach z inspekcją sanitarną. Mamy wypracowaną wspólną ścieżkę z sanepidem w takich przypadkach i przekazujemy zgłoszenie lub wspólnie wyjaśniamy. W innych przypadkach to nasi kontrolerzy weryfikują zgłoszenia bezpośrednio w szpitalach. Każdy przypadek rozpatrujemy indywidulanie. Ekstremalne przypadki będą również wyjaśniane w trybie kontroli po zakończeniu pandemii – powiedział.

Prezes zapewnił, że każdy z sygnałów jest rejestrowany i weryfikowany. Zgłoszenia mają bardzo zróżnicowany charakter. Zgłaszane nieprawidłowości dotyczą – jak przekazał – zarówno szpitali, jak również ambulatoryjnej opieki zdrowotnej. Najwięcej kontrowersji wywoływały sprawy kwarantanny dla personelu, pytania dotyczyły też trudności z dostępem do testów oraz problemów w komunikacji z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Katarzyna Lechowicz-Dyl
Źródło: PAP
Print Friendly, PDF & Email