Mazowsze Warszawa z brązowym medalem Ligi Mistrzów

Między 26 a 28 września w Warszawie po raz szósty odbyły się zawody Ligi Mistrzów Głuchych w Siatkówce. Polskę w turnieju mężczyzn reprezentowały dwa Kluby – Mazowsze Warszawa i ŁKSG Łódź. W turnieju pań zagrały zespoły ŚWITu Wrocław i MKSN Mazowsze Warszawa.

Gospodarze turnieju swój pierwszy mecz rozegrali w czwartek z Izmirem Bornova SSK. Warszawianie wygrali to spotkanie bez straty seta (25:20, 25:14, 25:19). Tego samego dnia Mazowsze zagrało z Berliner GSV. Goście ani przez moment nie potrafili przeciwstwawić się dobrze dysponowanej drużynie znad Wisły, ulegając w trzech setach (25:15, 25:16, 25:14).

Podopieczni Mateusza Chyla o pierwsze miejsce w grupie A rywalizowali z Meteorem Kijów. Po bardzo zaciętym meczu przegrali 3-2 (22:25, 25:21, 20:25, 25:23, 13:15), zajmując tym samym drugie miejsce w grupie.

W grupie B rywalizował drugi klub z Polski. ŁKSG Łódź w pierwszym meczu zagrał z Khamo Ugrą, który łodzianie przegrali 3:0. W drugim spotkaniu górą byli łodzianie (wygrana z Olympią Praga). Ostatnim meczem fazy grupowej był ten z CSS Rennes. Ekipa z Francji nie urwała nawet seta.

W fazie pucharowej drużynie MKSN Mazowsze Warszawa przyszło grać z Olympią Praga (zespołem, który zajął 3. miejsce w grupie B). Warszawa znów pokazała dobrą siatkówkę i po trzysetowym meczu (25:16, 25:20, 25:18) zameldowała się w półfinale.

Do półfinału awansowała też druga nasza drużyna. ŁKSG Łódź po pięciosetowym boju pokonał Izmir Bornova.

W półfinale ŁKSG zmierzył się z Meteorem Kijów, który okazał się lepszy, wygrywając 3:0. Niezwykle zacięty był drugi półfinał. Mazowsze Warszawa po pięciosetowym thrillerze przegrał z Khmao-Ugra (19:25, 16:25, 28:26, 25:19, 12:15). Na uwagę zasługuje jednak gra warszawskiego zespołu, który po dwóch przegranych partiach potrafił odrobić straty i doprowadzić to tie-breaka.

W meczu o brąz doszło więc do pojedynku dwóch drużyn z Polski. Tu rywalizacja toczyła się w trzech setach i wygrali ją siatkarze warszawskiego zespołu (25:17, 25:17, 25:16).

MVP turnieju został wybrany Marin Bigler, a najlepszym środkowym został Tomasz Morawski (obaj Mazowsze Warszawa).

Panie też rywalizowały

W turnieju kobiet zagrały siatkarki ŚWITu Wrocław i MKSN Mazowsze Warszawa. Te pierwsze spisały się bardzo dobrze. W fazie grupowej pokonały 3:0 Olympię Praga (25:20, 25:18, 25:21) i SSC Budapeszt (25:17, 25:16, 25:10). Lepsze okazały się siatkarki z Petersburga i Kaługi. Wyniki fazy grupowej pozwoliły jednak na dalszą grę w półfinale turnieju. Tam ponownie przyszło się zmierzyć z Kaługą. Rywalki po raz drugi na tym turnieju pokonały łódzki zespół 0-3 (22:35, 19:25, 14:25). W meczu o brąz lepsza okazała się drużyna z Petersurga, wygrywając 3:1 (25:14, 24:26, 25:22, 25:19).

Siatkarski z Warszawy udział w turnieju zakończyły na fazie grupowej. Dwa pierwsze mecze w wykonaniu gospodyń turnieju były bardzo dobre – wygrane 3:0 z CSMM Paryż (25:3, 25:6, 25:18) i z SCC Budapeszt (25:10, 25:14, 25:14) napawały optymizmem przed drugim dniem turnieju. W bardzo ważnym grupowym meczu siatkarki z Warszawy przegrały jednak z Meteorem Kijów 2-3. Szczególnie szkoda pierwszego seta przegranego na przewagi (26:28). W meczu o 5. miejsce okazały się lepsze od SCC Budapeszt.

Organizatorami 6. Ligi Mistrzów Głuchych byli: DVCL, EDSO, Polski Związek Sportu Niesłyszących oraz MKSN Mazowsze Warszawa.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Rafał Trzaskowski – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa oraz Polski Związek Piłki Siatkowej.