Mazowieckie: 105 mln zł z UE dla szpitali na walkę z COVID-19

Mazowieckie: 105 mln zł z UE dla szpitali na walkę z COVID-19
Fot. Pixabay

Kolejne 105 mln zł na zakup sprzętu i środków ochrony osobistej trafi do szpitali na Mazowszu na walkę z COVID-19 – poinformowała w czwartek na konferencji prasowej członek zarządu woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

To drugi etap projektu unijnego, który wdraża samorząd woj. mazowieckiego. Lanc zapowiedziała, że ze 105 mln zł ok. 20-25 mln zł zostanie przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla personelu mazowieckich szpitali. Za 70 mln zł ma być kupiony sprzęt do szpitali.

– Za te pieniądze będą realizowane istotne elementy, które wpływają na to, że personel i pacjenci szpitali są bezpieczniejsi. w ramach tych kwot będą m.in. powstawały śluzy i izolatki, w których będą izolowani chorzy podejrzani o COVID-19 – zaznaczyła Lanc.

Lanc podkreśliła, że zarząd woj. mazowieckiego, planując inwestycje w szpitalach, stara się myśleć dalekosiężnie.

– Przygotowujemy się praktycznie nie tylko na jesień, która, jak się wydaje, również będzie trudna, ale próbujemy i chcemy przygotować nasze szpitale na taki czas, kiedy choroby zakaźne niestety będą nas w jakiś sposób dotykały – powiedziała członek zarządu.

Z-ca dyr. Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Inwestycji Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie Tomasz Rosłonek poinformował, że do tej pory na walkę z COVID-19 wydano w ramach unijnego projektu 142 ml zł. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup 4 tomografów komputerowych dla mazowieckich szpitali, 5 ambulansów dla stacji pogotowia, 19 aparatów do wentylacji wysokoprzepływowej, 4 aparaty ECMO dla szpitali, 182 kardiomonitory i 120 łóżek do intensywnej terapii.

W najbliższym czasie planowany jest m.in. zakup środków ochrony indywidualnej za ok. 25 mln zł.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez samorząd województwa mazowieckiego. Jego całkowita wartość wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

Mazowsze, jako pierwsze województwo w kraju, uruchomiło pieniądze unijne na ten cel. – Bez tych funduszy, bez dynamicznej akcji zakupu niezbędnego sprzętu, trudno byłoby mówić o bezpiecznym przeprowadzeniu pierwszej fali zachorowań na COVID-19 – zauważyła Lanc.

Ilona Pecka
Fot Pixabay
Print Friendly, PDF & Email