”Masz głos - masz wybór”: Wybuchowe zakończenie i materiał do refleksji

”Masz głos - masz wybór”: Wybuchowe zakończenie i materiał do refleksji
Fot. Adminstrator

26 listopada odbyło się w Sali Staromiejskiej przy Świętego Ducha spotkanie kończące kampanię społeczną „Masz głos – masz wybór” prowadzoną w Elblągu przez koalicję organizacji pozarządowych w roku 2007. Program przewidywał rozliczenie Prezydenta Elbląga Henryka Słoniny z realizacji zadeklarowanych do wykonania zadań w bieżącym roku oraz debatę o stanie oświaty w Elblągu. 27 listopada w Radiu El organizatorzy podsumowali swoje doświadczenia z kampanii.

Jako przedstawicielka jednego z organizatorów mam trochę utrudnione zadanie, aby zrelacjonować przebieg spotkania rzetelnie i jednocześnie nie narobić we własne gniazdo. O ile bowiem całą kampanię mogę z czystym sumieniem ocenić pozytywnie, to po ostatnim spotkaniu mam lekkiego kaca (moralnego, a nie alkoholowego :))

Nie potrafiliśmy – po pierwsze – zainteresować mieszkańców spotkaniem z Prezydentem na tyle, żeby frekwencję uznać za zadowalającą, chociaż wydawało się, że tematy są ważne i nośne, i dotyczą dużej grupy obywateli. Po drugie, organizacyjnie też nie najlepiej wyszło –  pierwsza część programu została potraktowana trochę zbyt pobieżnie przez prowadzącą Danutę Janczuk. Uczestnicy zainteresowani tą częścią spotkania mogli odczuć niedosyt informacji. Zabrakło też przestrzeni, aby np. zgłosić swoje spojrzenie na priorytety przedstawione przez Prezydenta, o czym wiadomo z rozmów kuluarowych.

Tu trzeba powiedzieć, że wyniki monitoringu organizacje oceniły pozytywnie, jedynie co do dokumentcji Modrzewiny, nie można się zgodzić, że jest wykonana, bo nadal powstaje. Z naszego rozeznania wynika, że prace nad dokumentcją mogą być zakończone w sierpniu przyszłego roku. Nie stwierdzono natomiast żadnych zaniedbań, czy zaniechania.

Debatę o edukacji w Elblągu rozpoczęła prezentacja programów oświatowych realizowanych w mieście i dokonań samorządu oraz Wydziału Edukacji w tym zakresie. Naczelnik Wydziału pani Anna Korzeniowska przedstawiła jasne strony i sukcesy elbląskiego szkolnictwa, które znalazły uznanie nawet w skali kraju – wyrażone w nagrodach dla miasta. Życie pokazuje jednak, że zawsze wiele jest jeszcze do zrobienia i dyskusja mogła wyłonić najważniejsze problemy, z którymi samorząd wspólnie z mieszkańcami może i powinien się zmierzyć.

Niestety, zamiast debaty zrobiła się awantura po tym, gdy Przewodniczący elbląskiej Solidarności pan Mirosław Kozłowski zgłosił pretensje do Prezydenta Słoniny odnośnie decyzji personalnych w jednej z podległych mu placówek oświatowych.

Nie ma sensu wchodzić w szczegóły, ale trzeba przyznać, że dialogu i prowadzenia debat, musimy się jeszcze uczyć. Nie mamy długiej tradycji i dużego doświadczenia w tej materii. A fatalnym spadkiem starszego pokolenia po „komunie” jest wzajemna nieufność w relacji władzy i obywatela. Naturalna jest dla nas pozycja w opozycji do władzy, a wszelka współpraca kojarzy się ciągle z wazeliną. Rzadko potrafimy być po prostu obywatelami zainteresowanymi sprawami naszej społeczności i nad konstruktywne propozycje i chęć włożenia własnej pracy, przedkładamy chęć dokopania ważniakom i lizusom. Władza ma też swoje fobie, chociaż z natury rzeczy, nawet jeśli niechętnie, to musi liczyć się ze społeczeństwem i…powinna liczyć na społeczeństwo.

Nie przeczę, że to konstruktywne podejście wymaga wysiłku, a gardłowanie, to tylko czysta przyjemność… ale jak ktoś powiedział: walcz kulturą z naturą :)

Jedyną jasną stroną tej szczątkowej i szybko zakończonej przez nerwową atmosferę debaty, był głos przedstawicieli młodzieży studenckiej. Młodzi wygarnęli, że są niemile zaskoczeni tym, co obserwują na spotkaniu, i bez kompleksów zgłosili swój wniosek, a właściwie prośbę, aby Prezydent pomógł w organizacji wspólnych juwenaliów wszystkich elbląskich uczelni w przyszłym roku.

Drugim wnioskiem była podniesiona przez Łucję Bagnowską z „Solidarności” sprawa opieki nad dziećmi w okresie wakacji. Mimo, że temat nie jest może ściśle oświatowy, to jednak dyrektor MOPS podjęła ten wątek i wspólnie z Wydziałem Edukacji będzie – jak powiedziała – starała się  zwiększyć liczbę „zaopiekowanych” dzieciaków. Łucja Bagnowska zgłosiła również brak ulg w przejazdach dla rodziców dzieci niepełnosprawnych środkami lokomocji miejskiej, poza dojazdem z dzieckiem do szkół i lekarza. Prezydent obiecał zwrócić uwagę na tę sprawę.

Kampanię „Masz głos – masz wybór” w skali roku oceniam pozytywnie.

Ponad podziałami udało nam się stworzyć koalicję organizacji pozarządowych, z których każda jest „z innej bajki”. Nie bacząc na różnice ideologiczne, czy polityczne skupiliśmy się na idei akcji, czyli pobudzaniu aktywności obywatelskiej, chęcią zainteresowania mieszkańców sprawami wspólnymi. Wierzymy, że elblążanie mają wiele dobrych pomysłów i olbrzymi potencjał, aby je zrealizować – przy wsparciu i wspólnie z samorządem, który wybrali.

Zadaniem koalicji elbląskich organizacji, które przystąpiły do ogólnopolskiej kampanii „Masz głos – masz wybór” w roku 2007, było skłonienie Prezydenta Elbląga do złożenia deklaracji w sprawie zadań, które zrealizuje do końca tego roku i do końca kadencji, oraz monitoring obietnic.

Prezydent złożył deklarację 16 maja br., na publicznej debacie z udziałem mieszkańców Elbląga.

Zorganizowaliśmy trzy spotkania Prezydenta Elbląga z mieszkańcami oraz spotkanie przed wyborami 21 października z kandydatami do parlamentu pod hasłem: „Elblążanie głosują na elblążan”. Najbardziej konstruktywna i owocna okazała się debata o sytuacji osób starszych w Elblągu. Po debacie, Miasto podjęło decyzję o przygotowaniu i wydaniu już w przyszłym roku obszernego informatora pomocnego dla osób starszych i niepełnosprawnych, a także dla każdego potrzebującego pomocy rehabilitacyjnej, leczniczej, poradniczej czy prawnej. Prezydent zamierza także zdobyć pieniądze na przeprowadzenie profesjonalnych, kompleksowych badań dotyczących osób starszych.

Koalicja zawiązana w ramach kampanii „Masz głos” skutecznie lobbowała na rzecz stworzenia nowego programu dla tej grupy elblążan. Organizacje zwróciły się do prezydenta z prośbą o powołanie zespołu roboczego, który zajmie się pracą nad programem. 3 grudnia odbędzie się pierwsze spotkanie, na które zainteresowane podmioty mają przyjść już z propozycjami i zgłoszą kandydatów do zespołu roboczego.

Organizacje monitorujące wykonanie zadeklarowanych przez Prezydenta Elbląga Pana Henryka Słoninę zadań zaplanowanych na rok bieżący, sporządziły raport ze stanu ich realizacji. Dokonały wizji lokalnych i zasięgnęły informacji w Urzędzie Miejskim oraz u podmiotów bezpośrednio wykonujących zadania.

Raport został opublikowany na www.razemztoba.pl oraz w innych elbląskich mediach.

Z doświadczeń tego roku koalicja zapewne wyciągnie wnioski i prawdopodobnie będzie działać nadal. Nowe rodzi się w bólach, ale potem miło patrzeć, jak się rozwija i rośnie.

Koalicję tworzą:
Stowarzyszenie Integracyjne „Razem”
Elbląg, ul. Gwiezdna 26/27, tel. 055 642 50 35
Stowarzyszenie „Rozwój i praca przyszłością samorządu”
Elbląg, ul. 1 Maja 2, tel.055 641 58 85 do 87
Liga Kobiet Polskich Oddział Terenowy w Elblągu
ul. Grunwaldzka 31, tel. 055 235 49 23
Redakcja „Razem z Tobą”
Elbląg ul. Związku Jaszczurczego 15, tel./fax 055 232 69 35

Organiztorem ogólnopolskiej kampanii ”Mas głos – masz wybór” jest Fundcja im. Stefana Batorego oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

fot. Rafał Kadłubowski/www.infoelblag.pl  Elżbieta Szczesiul-Cieślak Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 2054

Print Friendly, PDF & Email