Marek Kalbarczyk „Człowiekiem bez barier” 2010

Marek Kalbarczyk „Człowiekiem bez barier” 2010
Fot. Adminstrator

„Człowiek bez barier” to przede wszystkim człowiek o wielkim sercu, który w oparciu o własne doświadczenia życiowe pomaga innym

Z ponad 50 zgłoszeń, które nadesłano z całej Polski, jury 8 edycji konkursu ”Człowiek bez barier” wybrało pięcioro finalistów. Zwycięzcą został Marek Kalbarczyk – twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy, założyciel Fundacji „Szansa dla niewidomych”, aktywny działacz społeczny. Ogłoszenie wyników odbyło się 4 listopada podczas uroczystej gali w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.

Celem konkursu magazynu „Integracja” jest promocja osób z niepełnosprawnością, które odniosły sukces w biznesie, są uznanymi artystami, wybitnymi sportowcami, liderami społeczności lokalnych, cenionymi specjalistami lub znakomitymi organizatorami życia publicznego. Tegoroczna edycja ukierunkowana była na osoby, które udzielają się społecznie i przez swoją działalność pomagają innym.

„Człowiekiem bez barier 2010” okazał się Marek Kalbarczyk, twórca pierwszego polskiego syntezatora mowy, założyciel Fundacji „Szansa dla niewidomych”.

Urządzenie stworzył w 1988 r. we współpracy z Janem Grębeckim. Oprogramowanie otworzyło w Polsce drogę do rozwoju tyfloinformatyki, czyli informatyki dla osób niewidomych, z którą Marek Kalbarczyk związał swoje życie. W 1989 r. został współzałożycielem, a w 1991 – prezesem spółki Altix, krajowego lidera dystrybucji sprzętu elektronicznego dla osób z dysfunkcją wzroku. Spośród 57 pracowników firmy, 22 to osoby z niepełnosprawnością. Altix co roku organizuje dla setek chętnych szkolenia komputerowe. Spółka jest głównym sponsorem przedsięwzięć Fundacji „Szansa dla Niewidomych”.

W tegorocznej odsłonie „Człowieka bez barier” wyróżniono jeszcze cztery osoby:
Emilię Kotarską, która w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego od 15 lat porusza się na wózku. Niemal tyle samo czasu – jako instruktorka Fundacji Aktywnej Rehabilitacji – dociera ze wsparciem do osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Jacka Ryng, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni, co spowodowało niedowład kończyn. Jako wolontariusz tworzy strony internetowe Fundacji Arka, Stowarzyszenia Elpis, Oazy Diecezji Opolskiej oraz grupy wolontariuszy „Iskierka Nadziei”. Tworzy też piękną poezję, jego talent literacki był wielokrotnie nagradzany.

Krzysztofa Wostala
– głuchoniewidomego, który od 10 lat prowadzi kursy komputerowe dla osób z dysfunkcją wzroku, słuchu oraz głuchoniewidomych. Prowadzi również firmę szkoleniową, w której zatrudnia m.in. osoby z niepełnosprawnością. W Piekarach w latach 1999–2007 był członkiem koła PZN, a od 2001 r.– przewodniczącym. Od 2003 r. działa w Powiatowej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych. Obecnie współtworzy serwis www.glucho-niewidomi.pl. Jest mistrzem Polski osób głuchoniewidomych w warcabach klasycznych.

A także Sebastiana Mankiewicza, który w wyniku przepukliny oponowo-rdzeniowej stracił władzę w nogach. Od 4 lat pracuje w salonie Toyota Bońkowscy, gdzie doradza klientom przy zakupie samochodu dostosowanego do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jest wieloletnim członkiem, a obecnie przewodniczącym komisji rewizyjnej, Studenckiego Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym. Prowadzi stronę tej organizacji.

Działał w Centrum Wolontariatu, był jednym z założycieli Stowarzyszenia Centrum Promocji Inicjatyw Społecznych ”Creo”. Założył także grupę taneczną „Twister”, w ramach której dwa razy zdobył tytuł Mistrza Polski w Tańcu na Wózkach. Od 2007 r. z powodzeniem rywalizuje z pełnosprawnymi kierowcami w rajdach nawigacyjno-turystycznych.

Patronat merytoryczny nad konkursem objęła prof. Irena Lipowicz – rzecznik praw obywatelskich, a instytucjonalny – Jarosław Duda – pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Źródło: niepełnosprawni.pl
  Oprac. AŚ Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 6208

Print Friendly, PDF & Email