Mali, dzielni, samodzielni

Mali, dzielni, samodzielni
Fot. nadesłane

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 imienia Janusza Korczaka w Elblągu, dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PKO, rozpoczął projekt pn. „Mały dzielny i samodzielny! Bajkowa podróż wzdłuż Wisły”.

Głównym założeniem projektu jest umożliwienie niepełnosprawnym podopiecznym ośrodka poznawania uroków przyrody najbliższej okolicy: w celu uwrażliwienia najmłodszych na potrzeby środowiska, jak i również nauki dbania o czystość i ekologię.

Realizatorom projektu zależy również, aby wnieść do edukacji dzieci z niepełnosprawnościami alternatywną formę zdobywania wiedzy, która nie tylko będzie uczyć, ale również prowadzona będzie w przyjemny, atrakcyjny dla uczniów sposób. Jednym z haseł jest samodzielność. Projekt ma również zachęcić biorących udział do samodzielnego podejmowania działań, które mogą przyczynić się do rozwoju oraz kształtowania postawy i świadomości ekologicznej, a także ukazać działalność i ingerencję człowieka w środowisko na przestrzeni lat.

Ogromne znaczenie w projekcie ma integracja sprawnych z niepełnosprawnymi. Uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu podczas wycieczek pełnią rolę „starszych braci”, wspomagają opiekunów oraz są indywidualnym wsparciem, jak i pełnią rolę „kolegi” dla małych uczestników.

– Projekt pozwala dzieciom i uczniom odkryć przyrodę i doświadczać jej w bezpośrednim z nią kontakcie, dotknąć jej, ujrzeć jak człowiek przez swoją działalność wpłynął na nią w ciągu ostatnich stuleci, jak nadal próbuje dostosować ją do swoich potrzeb. Żuławy to magiczne miejsce, kryjące tajemnice wody i dawnych mieszkańców, dla których woda była zbawieniem i przekleństwem. A w szumie Wisły, wzdłuż której wędrują dzieci, da się usłyszeć niejedną inspirującą historię – przekonuje Marzena Żachowska, pedagog Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 imienia Janusza Korczaka w Elblągu.

Oprac. Aleksandra Sasin
Fot. SOSW nr 2
Print Friendly, PDF & Email