Maląg: Zgłosiło się już około tysiąca wolontariuszy do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów

Maląg: Zgłosiło się już około tysiąca wolontariuszy do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów
Fot. Mateusz Misztal

Zgłosiło się już około tysiąca wolontariuszy do Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów – poinformowała w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Podała też, że specjalna infolinia dla seniorów potrzebujących wsparcia już działa.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej w piątek w wywiadzie dla TVP Info pytana była o Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Jego utworzenie ogłoszone zostało na konferencji prasowej w KPRM z udziałem m.in. minister Maląg i premiera Mateusza Morawieckiego.

– Epidemia koronawirusa powoduje, że diametralnie inaczej żyjemy i musimy żyć – powiedziała Malag. – Dlatego apelujemy już od dłuższego czasu do naszych seniorów: pozostańcie w domu. W tym domu nie zostaniecie sami. Właśnie teraz zdajemy egzamin z naszej solidarności międzypokoleniowej – wskazała.

Minister rodziny poinformowała, że dlatego utworzono specjalną infolinię, która już działa. Dzwoniąc na numer telefonu 22 505 11 11, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem, zweryfikuje zgłoszenie i ustali wszystkie szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

– Żadna starsza osoba nie zostanie bez pomocy. To jest dla nas bardzo ważne – podkreśliła Maląg. Dodała, że konsultant przekaże do ośrodka pomocy informację o każdej osobie, która się zgłosi na infolinię.

– Program jest dedykowany dla seniorów 70 plus, ale nikt z młodszych seniorów nie zostanie bez opieki – powiedziała minister.

Wolontariusze zainteresowani udzieleniem pomocy seniorom mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

– Do tej pory zgłosiło się już około tysiąca wolontariuszy – poinformowała Maląg. – My te informacje przekazujemy do ośrodków pomocy społecznej, aby mogły one (…) poprosić wolontariuszy o wsparcie. Zadanie jest w pełni skoordynowane – zapewniła minister.

Podała też, że na całą logistykę związaną z działaniem Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (np. na pokrycie kosztu dojazdu wolontariuszy do seniorów) przeznaczono z budżetu państwa 100 mln zł. (PAP)

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email