Maląg: 18 proc. pensjonariuszy DPS zakażonych COVID-19 przebywa w szpitalach

Maląg: 18 proc. pensjonariuszy DPS zakażonych COVID-19 przebywa w szpitalach
Fot. Pixabay

Zachorowania w domach pomocy społecznej są, tak jak są w całym kraju. 18 proc. pensjonariuszy zakażonych koronawirusem przebywa w szpitalach, większość przechodzi COVID-19 bezobjawowo i przebywa w DPS-ach – poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Minister rodziny i polityki społecznej pytana była we wtorek w Polskim Radiu 24 m.in. o sytuację w domach pomocy społecznej.

– Zachorowania są, tak jak są zachorowania w kraju. Natomiast tutaj zachowanie ostrożności jest bardzo ważne, gdyż nasi seniorzy, osoby starsze, osoby chore, czyli takie osoby, które znajdują się w domach opieki społecznej potrzebują wyjątkowego wsparcia, ponieważ są narażone bardziej na zachorowanie. Tych osób z domów pomocy społecznej, które są zarażone koronawirusem to około 18 proc. przebywa w szpitalach, a większość osób przechodzi bezobjawowo i przebywa w domach pomocy społecznej – poinformowała Maląg.

Przypomniała, że domów pomocy społecznej jest w całym kraju 823, prowadzone są przez samorządy, bo to ich zadanie. Jak mówiła, od samego początku pandemii w Polsce jest wsparcie ze strony rządu dla samorządów i domów prywatnych. – Aby zapewnić z jednej strony środki ochrony indywidualnej, także opiekę podstawową, która opiekuje się pensjonariuszami, ale także personel medyczny, który domami opieki społecznej się zajmuje – powiedziała.

– Dlatego zabezpieczyliśmy środki finansowe na ten cel, które mogą być spożytkowane także na dodatki dla pracowników domów opieki społecznej. Śmiało możemy powiedzieć, że domy pomocy społecznej z budżetu państwa, ze środków europejskich, które zagospodarowaliśmy w ramach oszczędności, z ustawą covid-ową, zostały przekazane do regionalnych ośrodków pomocy społecznej. Przekazaliśmy ponad pół miliarda złotych właśnie na to by zapewnić bezpieczeństwo i opiekę – poinformowała.

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała na włączenie tam, gdzie pojawiła się trudna sytuacja, wojsk obrony terytorialnej, wolontariuszy, aby była bezpośrednia, ciągła opieka.

– My, jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej każdego dnia mamy spotkania – wideokonferencje z dyrektorami urzędów wojewódzkich polityki społecznej, spotykam się z wojewodami, by nic nam nie umknęło – zapewniła Maląg.

Danuta Starzyńska-Rosiecka
Print Friendly, PDF & Email