Magia dobrego serca

Poduszki, które powstają w ramach projektu „Serce od serca”, nie są zwyczajne. Ich kształt i wypełnienie mają konkretny cel: pomoc pacjentkom z nowotworem piersi w rehabilitacji. Do akcji włączyło się Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED. Jak przekonują inicjatorki przedsięwzięcia, nie będzie to ostatnia taka akcja. Kliknij w zdjęcie główne i obejrzyj zdjęcia.

40 metrów kolorowego materiału, 16 kilogramów specjalnych silikonowych kuleczek do wypełnienia, a przede wszystkim ludzie, którzy poświęcili swój czas, by okazać wsparcie pacjentkom onkologicznym – tego było trzeba, by z dobroci serca powstało coś, co każdego dnia da ulgę kobietom po operacji.
Elbląski wkład w projekt „Serce od serca” to zasługa dwóch kobiet: Anny Kleiny, rzecznika prasowego Centrum Radioterapii i Usprawniania NU-MED, oraz Barbary Kosiackiej, byłej pacjentki Centrum. Pomysł zrodził się z potrzeby, a jego realizacja zajęła zaledwie dwa tygodnie. Tyle czasu wystarczyło, by znaleźć nie tylko osoby zainteresowane udziałem, ale też wszystkie niezbędne materiały.

– Skontaktowałam się z szefową Fundacji, która udzieliła nam zgody na bezpłatne wykorzystanie wzorów tego serca, a my w naszym mieście robimy to pod naszą akcją edukacyjną „Opowiem ci o raku”. Okazało się, że jest cała masa ludzi dobrej woli, którzy chcieli się do tego przyłączyć. Jestem bardzo szczęśliwa, że udało się to tak szybko zorganizować i że tyle osób odpowiedziało na nasz apel – mówi Anna Kleina.

Rehabilitacyjne serce

Poduszki powstałe w ramach projektu „Serce od serca” mają szczególne przeznaczenie – wspierają proces rehabilitacji. Specjalny kształt i odpowiednia gramatura silikonowego wypełnienia poduszek łagodzą ból pooperacyjny i obrzęk, zmniejszają opuchliznę i napięcie barku, a także chronią przed uderzeniami.

– Z własnego doświadczenia wiem, że taka poduszka bardzo pomaga, szczególnie dziewczynom, które są albo w trakcie radioterapii, albo świeżo po operacji. Obrzęki, problemy z barkami – ja już jestem trzy lata po operacji, a dalej je odczuwam i z tego, co wiem, będę je odczuwać do końca życia, więc tak naprawdę myślę, że każda Amazonka będzie miała użytek z takiej poduchy – opowiada Barbara Kosiacka.

Projekt powstał w 2018 roku, a do akcji, która zatacza coraz szersze kręgi, włączyło się wiele instytucji, szpitali, szkół i ludzi o dobrym sercu. Potrzeba jednak większej świadomości społecznej i zaangażowania, by każda kobieta po mastektomii [zabieg amputacji piersi – red] mogła otrzymać własne „rehabilitacyjne serce”.

– Dużo kobiet w ogóle nie ma świadomości, że takie poduszki istnieją. My chcemy wyjść naprzeciw tym potrzebom, poinformować pacjentki, że te poduszki to rzecz, która może im ulżyć w życiu codziennym w inny sposób niż tylko poprzez leki przeciwbólowe. Chcemy uświadomić kobiety, że taki produkt istnieje i dać im go – komentuje Joanna Ratajczyk, pracownik Poradni Onkologicznej NU-MED.

Wsparcie jest ważne

13 sierpnia, podczas pierwszej edycji akcji, powstały 84 poduszki. Teraz trafią do pacjentek Centrum i wszystkich kobiet z chorobą nowotworową, które zgłoszą potrzebę jej posiadania. W Elblągu i regionie jest dużo więcej pacjentek onkologicznych, dlatego inicjatorki akcji chcą kontynuować przedsięwzięcie. Zaplanowały też warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie używać poduszek na co dzień, by osiągnąć najlepsze efekty.

– To jest nasz debiut. Poduszek będzie za mało, stąd pomysł, żeby były kolejne edycje tej akcji i mam nadzieję, że przyłączą się kolejne osoby, które nam w tym pomogą – mówi Anna Kleina. – Na pewno będziemy próbowały dotrzeć do wszystkich i wtedy będziemy wiedziały, ile tych poduszek trzeba i jak to można rozwinąć – dodaje Barbara Kosiacka.

Osoby, które chcą okazać wsparcie dla charytatywnego projektu, mogą wspomóc akcję poprzez przekazanie tkanin na poduszki i silikonowego wypełnienia albo przekazanie środków na materiały na konto Fundacji NU-MED z tytułem przelewu „Poduszki – Elbląg” (nr konta: 35 1020 3916 0000 0102 0261 60 35).

Fot. Monika Szałas, Mieczysław Jaworski