Lubelskie: Ognisko koronawirusa w parafii w Pliszczynie

Lubelskie: Ognisko koronawirusa w parafii w Pliszczynie

W parafii w Pliszczynie pod Lublinem wykryto ognisko koronawirusa. Kościół jest zamknięty, nie odbywają się w nim nabożeństwa. Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały komunię św., mogą się kontaktować z sanepidem – zalecił proboszcz.

– W połowie maja pojawiło się ognisko koronawirusa w naszej parafii, zwłaszcza we wspólnocie Księży Sercanów – poinformował w komunikacie na stronie internetowej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie jej proboszcz ks. Tadeusz Michałek.

– Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały Komunię Świętą (także z rąk Szafarza świeckiego) mogą ewentualnie powiadomić o tym fakcie sanepid i zasięgnąć dalszych rad – zaznaczył proboszcz.

W Pliszczynie mieści się dom zakonny księży sercanów. Jak podał proboszcz, duszpasterze są objęci kwarantanną, a u dwóch księży badania dotychczas wykazały zakażenie koronawirusem.

Ks. Michałek poinformował też, że zgodnie z zaleceniami sanepidu kościół ma być zamknięty. – Wobec tego, aż do soboty włącznie nie będzie w kościele żadnych Nabożeństw, ani Mszy św. Wszystkie zamówione przez Was intencje Księża będą sprawować prywatnie w kaplicy domu zakonnego – napisał proboszcz.

O tym, czy będą sprawowane msze św. w najbliższą niedzielę i w pierwszym tygodniu czerwca ks. Michałek ma poinformować w sobotę. Dodał, że uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania została przeniesiona na 21 września.

– Parafian proszę o szczególną ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dystansu. […] Zachowajmy spokój, módlmy się za siebie nawzajem i ufajmy w Bożą Opatrzność i opiekę Matki Najświętszej – zaapelował.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że w powiecie lubelskim wystąpiło ognisko zakażenia koronawirusem, które może się rozwijać. Nie chciał potwierdzić, że chodzi o parafię w Pliszczynie. – Nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam – powiedział.

Jego zdaniem najbliższe dni pokażą, czy to ognisko będzie się rozwijać. – Osoby, u których potwierdziły się zakażenia, miały liczne kontakty, stąd też trzeba się liczyć z tym, że ten krąg [zakażonych – PAP] z tego ogniska w powiecie lubelskim może się rozszerzyć – powiedział Sprawka.

W środę Lubelski Urząd Wojewódzki informował o 22 przypadkach nowych zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim, z czego 7 dotyczyło osób z powiatu lubelskiego. W czwartek odnotowano 16 nowych przypadków zakażenia, w tym jednej osoby z powiatu lubelskiego.

W sumie do czwartku w woj. lubelskim potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 486 przypadków zakażenia koronawirusem; 324 osoby wyzdrowiały, 15 osób zmarło.

Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć
Fot. Pixabay