Łódź: Szkoły podstawowe pozostaną zamknięte

Łódź: Szkoły podstawowe pozostaną zamknięte
Fot. Pixabay

Od poniedziałku 25 maja nie będzie w łódzkich szkołach zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów klas I – III. Placówki są przygotowywane do pracy w reżimie sanitarnym, do końca tygodnia otrzymają środki ochrony osobistej dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz płyny do dezynfekcji. Ale data ich uruchomienia jest uzależniona od wyników testów genetycznych u pracowników przedszkoli, u których wyniki testów przesiewowych budziły wątpliwości.

– Podobnie jak w przypadku przedszkoli priorytetem dla nas jest zdrowie dzieci i pracowników, dlatego nie będziemy się spieszyć, otworzymy szkoły kiedy będziemy mieć pewność, że wszyscy są bezpieczni – powiedziała Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. – Czekamy na wyniki pracowników przedszkoli, ponieważ pokażą nam z jaką skalą ewentualnych zakażeń mamy do czynienia. Na razie mamy cząstkowe dane, na podstawie których nie sposób wyciągać wniosków.

Minister edukacji poinformował, że od 25 maja w szkołach można organizować zajęcia opiekuńcze dla najmłodszych uczniów, oczywiście w reżimie sanitarnym. A to oznacza, że liczba dzieci, która będzie mogła przyjść do szkoły będzie ograniczona. Z ankiet przeprowadzonych wśród rodziców wynika, że w szkołach zjawiłoby się 1 323 dzieci, a miejsc w 90 łódzkich podstawówkach jest 3 815. Liczba miejsc jest uzależniona od liczby nauczycieli, którzy mogą się opiekować dziećmi, warunków lokalowych w placówkach oraz liczebności grup uczniowskich, które nie mogą być większe niż 12 osób.

Od poniedziałku zostaną otwarte kolejne przedszkola prowadzone przez samorząd. To 15 placówek, w których 41 pracowników z wątpliwymi wynikami testów przesiewowych pod kątem COVID-19 mają już wyniki testów genetycznych i są negatywne.

– Bardzo się cieszę, że wszyscy są zdrowi, a nie czekając na kolejne wyniki już dziś powiem, że decyzja o przeprowadzeniu tych badań była słuszna – dodała wiceprezydent Moskwa-Wodnicka.

Na razie w Łodzi otwartych zostało 31 przedszkoli, do których wróciło 214 dzieci.

Oprac. Red.
Źródło: UM Łódź
Fot. Pixabay
Print Friendly, PDF & Email