Łódź stolicą branży life science w Polsce

Łódź stolicą branży life science w Polsce
Fot. Adminstrator

W dniach 24-25 września 2019 r. w Łodzi odbędzie się międzynarodowa konferencja branży biotechnologicznej, w której udział wezmą liderzy tego sektora z całego świata. Ulokowanie tego wydarzenia w Łodzi to nie przypadek. Władze miasta wraz z partnerami od lat intensywnie pracowali nad tym, aby stało się ono biznesowym centrum life science w Polsce.

– Maleńkie mikroroboty, które mają mniej więcej centymetr długości, już w niedalekiej przyszłości będą dokonywały skomplikowanych operacji, dzięki czemu ingerencję skalpelem w ludzkie ciało ograniczymy do minimum. Może się nam to dzisiaj wydawać bajką, ale tak właśnie będzie – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, nawiązując do zbliżającej się wielkimi krokami konferencji EU-MED SUMMIT 2019.

Hanna Zdanowska podkreśla, że organizacja tej imprezy w Łodzi to nie przypadek, lecz efekt wielu lat pracy nad tworzeniem „ekosystemu” sprzyjającego rozwojowi podmiotów i projektów właśnie z branży life science (obejmującej m.in. biotechnologię, bioinformatykę, farmację i przemysł urządzeń medycznych).

– Włókiennictwo pokazało nam, że nie można być monokulturą. Dlatego postawiliśmy na rozwój innych branż, zwłaszcza tych, które zaliczane są do tzw. smart specjalizacji. Oparte są one o wiedzę i doświadczenie naukowców oraz studentów kończących łódzkie uczelnie, których naprawdę mamy imponującą liczbę – tłumaczy Hanna Zdanowska.
Prezydent Łodzi zapewnia, że life science jest obecnie i będzie w przyszłości jednym ze strategicznych elementów rozwoju miasta, a także całego regionu.

– Nasze działania będą zmierzały do stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju tej branży. Będziemy starali się wspierać wszystkie działające w niej podmioty. Ja już w każdym razie widzę to, że jesteśmy głównym centrum life science w Polsce i mogę obiecać, że tego przywództwa nie oddamy – mówi Hanna Zdanowska.

Wieloletnie, konsekwentne inwestycje w rozwój branży life science w Łodzi, których przykładem jest np. Bionanopark (park naukowo-technologiczny dedykowany firmom i instytucjom z obszaru zaawansowanych technologii), zaowocowały m.in. tym, że Łódź stanie się w tym miesiącu areną wyjątkowego międzynarodowego wydarzenia.

– De facto, po raz pierwszy w jednym miejscu i to po raz pierwszy nie tylko w skali Polski, lecz również w skali europejskiej, przynajmniej w tej części Europy, w jednym miejscu spotka się tak szeroka grupa ekspertów związanych z branżą life science – mówi Adam Broncel, partner zarządzający Funduszu Venture Capital Biomedin, który jest jednym z głównych organizatorów konferencji EU-MED SUMMIT 2019 w Łodzi.

Organizatorzy konferencji podkreślają, że będzie to spotkanie nie tylko ekspertów z różnych dziedzin nauk klinicznych, lecz także ekspertów związanych z częścią biznesową life science, czyli rozwojem i finansowaniem nowych projektów.

– Impreza adresowana jest do przynajmniej kilku rodzajów odbiorców. Po pierwsze do polskich startupów. Chcielibyśmy, żeby poznały potencjał i możliwości rozwoju na rynkach światowych, żeby nie zawężały swoich perspektyw tylko i wyłącznie do rynku polskiego czy europejskiego. I z drugiej strony dla inwestorów z zagranicy, którzy chcieliby rozwijać projekty w Polsce i skorzystać z zaplecza jakim dysponują Polska nauka, polskie laboratoria i polskie know how – wyjaśnia Adam Broncel.

Ale celów imprezy jest oczywiście więcej. Jednym z nich, zresztą wiodącym, jest pokazanie potencjału Łodzi i potencjału Polski dla rozwoju projektów life science, głównie potencjału naukowego i kadrowego, jakim dysponują.

– Chcemy, żeby Łódź stała się Doliną Krzemową dla projektów branży life science w tej części Europy. Już w tej chwili rozwijają się tutaj projekty o światowym potencjale, m.in. z dziedziny neurologii – zaznacza Adam Broncel.

O jakie projekty chodzi? Nazwa jednego z nich to CogniGuard – jest to projekt związany z leczeniem choroby Alzheimera. Inny przykład to StimLep – projekt związany z leczeniem lekoopornych padaczek.

– Jako organizatorzy konferencji chcemy pokazać, że w Łodzi można rozwijać światowej klasy startupy i stworzyć całe zaplecze inkubacyjne, począwszy od świata akademickiego, skąd większość tego typu pomysłów się wywodzi, poprzez sposób ich finansowania i obsługi, a skończywszy na badaniach klinicznych. Chcemy pokazać, że te rzeczy można w całości wykonać i znaczną część rozwoju projektów przeprowadzić tu w Łodzi i w Polsce – podsumowuje Adam Broncel.

Jednocześnie organizatorzy konferencji zapewniają, że rozwój projektów life science wymaga interdyscyplinarnej wiedzy i infrastruktury, więc ich realizacja często oznacza włączanie do tego procesu także laboratoriów i ośrodków akademickich z innych miejsc w Polsce. Łódź jednak ma aspiracje, aby być hubem albo jak kto woli hot-spotem koordynującym większość tego typu projektów w naszym kraju.

Na koniec dodajmy jeszcze, że wspierający rozwój branży i projektów life science w Łodzi Fundusz Venture Capital Biomed Innovations (z siedzibą w Łodzi), który powstał w 2019 r., dysponuje kapitałem o wartości powyżej 70 mln zł, a jego inwestorami są zarówno podmioty polskie (głównie Polski Fundusz Rozwoju), jak i zagraniczne (m.in. ze Stanów Zjednoczonych).

Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie: eu-med.kenes.com.

Źródło: kurier.pap.pl
Print Friendly, PDF & Email