Łódź: Pomogą znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnościami i po życiowych przejściach

Łódź: Pomogą znaleźć pracę osobom z niepełnosprawnościami i po życiowych przejściach
Fot. UM Łódź / mat. prasowe

Rusza projekt dla osób z niepełnosprawnościami, ale i dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i bezdomnych. Realizuje go: Fundacja Szansa dla Niewidomych, Urząd Miasta Łodzi oraz firma Open Education Group. Na jego realizację otrzymano prawie 1,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

Miasto ma propozycję pomocy dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, ale i dla tych wychodzących z „poprawczaków” i więzień, podopiecznych kuratorów sądowych, bezdomnych – pomożemy im zrobić kurs zawodowy, zapłacimy za staż, a przez cały okres projektu damy wsparcie „mentora”, by osoba po przejściach wytrwała w postanowieniu zmiany życia. Osobom niewidomym dodatkowo zapewnimy naukę codziennych czynności takich jak obsługa iphone’a czy chodzenie z białą laską, które dla osób z dysfunkcją wzroku wcale nie są proste.

– Proponujemy wsparcie dla 80 osób – w tym 40 osób z dysfunkcjami wzroku – niewidomych i niedowidzących oraz 40 zagrożonych wykluczeniem społecznym: wychodzących z „poprawczaków” i więzień, podopiecznych kuratorów sądowych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, bezdomnych. Mamy do zaproponowania wsparcie w odnalezieniu się – czasem ponownie – na rynku pracy – mówi Katarzyna Tręda-Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi.

Dla 40 osób z dysfunkcjami wzroku to m.in. propozycja skorzystania z „rehabilitacji” wzroku.

– Osoby niewidzące uczą się czegoś, co dla osoby widzącej jest oczywiste: jeść, pić, korzystać z iphone, ale i chodzić z białą laską. Zapraszamy do zgłaszania się do siedziby Fundacji Szansa dla Niewidomych przy ul. Wigury 13 – dodaje Agnieszka Niewola, kierownik w łódzkim oddziale fundacji.

Jak trudno osobie niewidomej znaleźć pracę wie Piotr Bienias, który nie widzi od urodzenia.

– Dziś jestem handlowcem, doradcą klienta. Uważam, że jestem dobry w tym co robię, ale nikt nie wie, jak trudno było mi znaleźć pracę. Mimo, że potrzebuję do wykonywania swoich zadań… takiego samego komputera jak osoba widząca – mówi. – A jedyne, co mi pomaga to dodatkowy głośnik i słuchawki – dodaje Piotr Bienias.

Dla osób z innymi niepełnosprawnościami, ale i zagrożonych wykluczeniem ze społeczeństwa mamy propozycję szerokiego wsparcia w znalezieniu zawodu: od określenia „potencjału zawodowego” przez wybór kursu zawodowego, po straż w wybranym zawodzie. Przez cały czas uczestnik ma wsparcie mentora, który pomaga w wytrwaniu w postanowieniu zmiany życia. Pomocą służy też prawnik.

– Mamy bardzo ciekawe kursy zawodowe dla uczestników: na obsługę wózka widłowego, grafikę, pracę biurową, ale też uczestnik może wybrać inne, zgodne z jego predyspozycjami i wiedzą szkolenia. Szczególne znaczenie ma to dla osób, które cierpią na niepełnosprawność – dodaje Rzecznik Osób Niepełnosprawnych.

Każdy z uczestników otrzyma też stypendium stażowe, 1 400 zł.

Kontakt dla osób zainteresowanych projektem: Fundacja Szansa dla Niewidomych, ul. Wigury 13, tel. 881 946 225, e-mail: lodz@szansadlaniewidomych.org

UM Łódź
Print Friendly, PDF & Email