Literatura pomaga przezwyciężać słabości

Literatura pomaga przezwyciężać słabości
Fot. Adminstrator

W tym numerze naszego pisma, chcielibyśmy polecić naszym czytelnikom książkę Philippe Pozzo di Borgo pt.  „Drugi oddech”, będącą opowieścią biograficzną autora, który jako francuski arystokrata, opisuje swoje dzieciństwo i młodość.

Główny bohater książki pasjonuje się sportem, jest żeglarzem, paralotniarzem, podróżuje, a do tego wszystkiego, ma piękną i mądrą żonę Béatrice. Zostaje dyrektorem wytwórni win i szampanów Pommery. Całą rodzinną sielankę i poukładane spokojne życie, zakłóca szereg problemów. Najpierw jego żona nie może urodzić dziecka. Po kilku poronieniach decydują się więc na adocję. Nie był to jednak koniec kłopotów. Później pojawia się choroba Béatrice, wielomiesięczne chemioterapie i operacja serca. Jednak i tym razem wszystko dobrze się kończy. Rak zostaje wyleczony. Sielanka nie trwała jednak długo. Podczas wspólnych wakacji Béatrice ponownie zaczyna chorować, a Philippe ulega wypadkowi na paralotni, w wyniku czego zostaje sparaliżowany. Opieka żony, która dzielnie znosiła swoją chorobę oraz wspiera męża, dopingując go w uczeniu się na nowo wszystkich czynności życiowych, sprawia, że Philippe nie traci sensu życia.

Chora żona nie sprostałaby sama opiece, więc ważną osobą w rodzinie Pozzów staje się algierski opiekun Abdel, przyjęty początkowo na próbę – złodziejaszek i spryciarz, szef bandy  w ubogiej dzielnicy – staje się najlepszym opiekunem sparaliżowanego autora. Otrzymuje  w zamian nowy dom, gdzie jest szanowany, lubiany i dobrze opłacany. Co pociągało chorego autora w osobowości muzułmanina Abdela? Poczucie humoru? Inteligencja? Umiejętności kulinarne? Szybkość w podejmowaniu decyzji? Przywiązanie do tradycji, gdzie męska przyjaźń jest mocno kultywowana?. 

Opisana przez Philippe Pozzo di Borgo przyjaźń, stała się również motywem filmu „Nietykalni” w reżyserii Oliviera Nakache'a i Erica Toledano. W filmie, który powinien być dramatem, jest wiele elementów komediowych, ponieważ nieczęsto zdarza się przyjaźń między bogatym arystokratą, a pochodzącym z marginesu byłym więźniem. Jednocześnie jest to spotkanie niezwykłe i podnoszące na duchu. 

Drugi oddech to drugie życie, zupełnie inne niż dotychczasowe. Człowiek czynu, biznesmen i sportowiec, zamienił się w człowieka refleksyjnego,  jak napisał sam autor „Ponad słowami, ponad ciszą odkrywa własne człowieczeństwo. Ciało dotychczas wynoszone pod niebiosa, powoli zaciera się na rzecz odnowionego umysłu, wzmocnionej duchowości, odruchu serca.”

  HL Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 8681

Print Friendly, PDF & Email