Lek. med. Hampel: W Szpitalu Narodowym przebywa 26 pacjentów. Nikt nie jest podłączony do respiratora

Lek. med. Hampel: W Szpitalu Narodowym przebywa 26 pacjentów. Nikt nie jest podłączony do respiratora
Fot. Krystian Maj / KPRM

W Szpitalu Narodowym przebywa obecnie 26 pacjentów. Nikt nie jest podłączony do respiratora – poinformował w czwartek lek. med. Michał Hampel pracujący w szpitalu na Stadionie Narodowym w Warszawie. Dodał, że szpital ten ma odciążyć inne wielospecjalistyczne placówki.

Lek. med. Hampel – uczestnik misji pomocowych m.in. w Lombardii; obecnie odpowiedzialny za personel i sprawy organizacyjne w Szpitalu Narodowym w Warszawie – w rozmowie w Polskim Radiu 24 zapewnił, że sytuacja w tym szpitalu jest stabilna.

– Pacjenci są przyjmowani każdego dnia. Obecnie pacjentów mamy 26. Bywały już większe liczby, ale to wynika też z tego, że tych pacjentów sukcesywnie wypisujemy, jeżeli nie wymagają już dalszej hospitalizacji – poinformował lekarz. Przekazał przy tym, że w szpitalu nie ma w obecnie pacjentów wymagających respiratoroterapii. Nie wykluczył jednak, że w najbliższym czasie do tego szpitala trafią pacjenci wymagający poważniejszego leczenia. – Na to jesteśmy przygotowani – dodał.

Jak podkreślił, Szpital Narodowy powstał po to, żeby odciążyć pozostałe szpitale. Wskazał, że do tej tymczasowej placówki trafiają zarażeni, będący w stosunkowo lekkim stanie wymagającym hospitalizacji. – Dzięki temu zwalniamy miejsca w szpitalach wielospecjalistycznych; zwalniamy miejsca dla pacjentów wymagających opieki, której my nie możemy zapewnić przez brak pewnych możliwości, jeśli chodzi o terapię – zaznaczył Hampel.

Lekarz podkreślił przy tym, że społeczeństwo będzie borykało się „jakiś czas z pandemią” w związku z tym – jak dodał – Szpital Narodowy nie ma określonych ram czasowych funkcjonowania. – Szpital, dopóki będzie potrzebny, to będzie funkcjonował – dodał.

Lek. med. Hampel poinformował też, że rekrutacja personelu do szpitala na PGE Narodowym jest nadal prowadzona. – Ta kadra się poszerza. Rekrutujemy lekarzy pielęgniarki opiekunów medycznych Sukcesywnie zwiększamy bazę personelu – wskazał.

Lekarz przekazał, że szpital na Stadionie Narodowym jest dobrze wyposażony pod względem diagnostycznym. – Jesteśmy w stanie zapewnić pełną diagnostykę. Mamy aparaty RTG, aparaty ultrasonograficzne, jest tomografia komputerowa i stała kadra radiologiczna, możliwość wykonania badań całodobowo – zaznaczył.

Funkcjonujący od zeszłego tygodnia na PGE Narodowym szpital tymczasowy jest filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że od niedzieli szpital ma dysponować 500 łóżkami dla chorych na COVID-19. (PAP)

Mateusz Mikowski
Print Friendly, PDF & Email