Kwidzyn: Mural profilaktyczny

Kwidzyn: Mural profilaktyczny
Fot. Adminstrator

Na budynku Szkoły Podstawowej nr 5, przy ulicy Kamiennej 18 w Kwidzynie, pojawił się mural o powierzchni prawie 90 metrów kwadratowych, który jest częścią kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię” realizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców woj. pomorskiego”.

Powiat kwidzyński należy do obszarów „białych plam”, czyli obszarów o najniższej zgłaszalności na profilaktyczne badania kolonoskopowe, dlatego też tak ważne było, aby mural powstał między innymi w Kwidzynie.

– Zależało nam na tym, aby działania prowadzone w ramach kampanii promocyjnej, były nieszablonowe, przyciągające uwagę mieszkańców i zachęcające do udziału w projekcie – mówi Koordynator projektu Małgorzata Kondek – Dzięki dotychczasowym działaniom, od stycznia do końca czerwca 2018 r. badania wykonało już 692 osoby, co nas bardzo cieszy, ich liczba z miesiąca na miesiąc rośnie. W tym roku wykonaliśmy już murale w Kościerzynie i Kwidzynie, a mamy w planach wykonanie jeszcze podobnych murali w Bytowie i Starogardzie Gdańskim. Wszystkie te miejscowości należą do obszarów „białych plam”.

Mural został wykonany przez Konrada Kowala z KOKA Studio i przedstawia wielkoformatowy rysunek satyryczny, autorstwa trójmiejskiej rysowniczki Agnieszki Szczepaniak. Powstał on dzięki współpracy realizatora projektu COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o., Urzędu Miasta w Kwidzynie oraz Wicedyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 Mirosława Dudek. Obie instytucje zaangażowały się i wspólnie wspierają naszą kampanię promocyjną. 

To niestandardowe działanie to element 3–letniej kampanii organizowanej w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego”, realizowanego przez COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Z bezpłatnych badań kolonoskopowych mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku:

– 50–65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego,

– 40–65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,

– 25–65 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha.

Do projektu można się zgłosić poprzez formularz na stronie www.kolonoskopia–pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem (58) 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020.

  UM Kidzyn Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18402 

Print Friendly, PDF & Email