Kultura: Wyjątkowe bibliotekarki

Kultura: Wyjątkowe bibliotekarki

Zaangażowane, aktywne i z głową pełną pomysłów – takie powinny być bibliotekarki, które mają szansę na stypendium w konkursie im. Olgi Rok.

Szukają innowacyjnych rozwiązań, łączą tradycję z nowoczesnością i inspirują innych. Dzięki nim biblioteki stają się swoistym centrum życia, nie tylko kulturalnego. Bibliotekarki, które odznaczają się tymi cechami, mogą zostać wygrać roczne stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych na realizację pomysłów dotyczących rozwoju osobistego.

Konkurs im. Olgi Rok powstał z inicjatywy Ani Rok w 2012 roku, która chciała upamiętnić życie i dorobek swojej babci. Olga Rok poprzez pracę w jednej z warszawskich bibliotek dążyła do aktywizacji kulturowej, chcąc uczynić bibliotekę miejscem wyjątkowym.

Jak czytamy w regulaminie konkursu, celem jest  „wsparcie rozwoju osobistego kobiet pracujących w bibliotekach publicznych i docenienie roli, jaką biblioteki – i zatrudnione w nich kobiety – odgrywają w rozbudzaniu aspiracji oraz rozwoju społeczności, których częścią jest biblioteka”.

Stypendium jest współfinansowane ze środków Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności  oraz ze środków Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok. Nagrody w konkursie są przyznawane w dwóch kategoriach: „placówka biblioteczna mniejsza” (takie, w których pracuje jedna bądź dwie osoby) oraz „placówka biblioteczna większa” (biblioteki publiczne, w których pracują więcej niż trzy osoby).

Ocenie wniosków podlega stopień i sposób, w jaki doświadczenia i inicjatywy kandydatki wpływają na życie lokalnej społeczności. Zwyciężczyni konkursu musi inspirować innych do działania, a także cechować się innowacyjnym podejściem w tradycyjnej pracy biblioteki.

Wyniki konkursu im. Olgi Rok zostaną ogłoszone najpóźniej 30 listopada.

Źródło:

http://www.projektbabcia.pl/

  MS Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16120