Kultura: „Ty i Ja” po raz piętnasty

Kultura: „Ty i Ja” po raz piętnasty
Fot. Adminstrator

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja w 2018 r. odbędzie się po raz piętnasty. Przez ponad dekadę zdążył przetrzeć szlaki tematowi niepełnosprawności w mediach, kulturze, przestrzeni społecznej, nie tylko koszalińskiej, ale również polskiej i europejskiej, będąc inspiracją dla kilkudziesięciu podmiotów organizujących równoległe do głównej edycji Małe Festiwale Ty i Ja w ponad trzydziestu miejscowościach. Pięciokrotnie festiwal gościł w Parlamencie Europejskim i Londynie, a w 2015 r. także we Włoszech, Hiszpanii, Chorwacji i na Litwie.

– Mamy wiernych widzów, sympatyków i przyjaciół w Polsce i za granicą. Współpracujemy z fundacjami, stowarzyszeniami, organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych. Integrujemy przez sztukę: przede wszystkim filmową, choć w programie festiwalu swoje miejsce mają też inne jej dziedziny: muzyka, teatr, fotografia, plastyka, a w ostatnich latach performance i happening. Prezentujemy artystów z niepełnosprawnością, ich dokonania, sukcesy i talenty.

Mówimy o barierach i skutecznie je przełamujemy. Zapraszamy do Koszalina niezwykłe osobowości, proponując uczestnikom festiwalu spotkania z filmowcami, sportowcami czy artystami. Najbardziej dumni jesteśmy z dyskusji „Bez barier”, gdzie padają trudne pytania. Część spotkań ma miejsce w koszalińskich szkołach, Zakładzie Karnym, a ostatnio w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych. Odkrywamy tematy pomijane w publicznej dyskusji, trudne, czasem kontrowersyjne, jak rodzicielstwo czy seksualność. W 2016 r. mówiliśmy o sile sportu i idei igrzysk paraolimpijskich, myśl przewodnia 14. edycji brzmiała „Życie można zacząć wiele razy”. 15. EFF integracja Ty i Ja odbędzie się pod hasłem „Rodzina bez retuszu” – mówią organizatorzy Festiwalu.

W latach 2003 – 2017 zaprezentowanych zostało ok. 600 niezwykłych filmów z całego świata przybliżających wiedzę, z czym osoby z niepełnosprawnością zmagają się w różnej od polskiej rzeczywistości. Jak funkcjonują na różnych kontynentach i krajach pojęcia integracja, bariery, tolerancja. W konkursie filmowym mierzą się co roku filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie.

Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz prawidłowo pojętej integracji społecznej.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18365 

Print Friendly, PDF & Email