Kultura: „Teatr w Obiektywie”

Kultura: „Teatr w Obiektywie”

We wrześniu w Dzielnicowym Domu Kultury „Czuby Południowe” w Lublinie pojawi się wyjątkowa ekspozycja: wystawa fotografii prezentująca twórczość osób z niepełnosprawnościami.

Wystawa to zwieńczenie 9. edycji Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Teatr w Obiektywie”, który odbył się w ramach Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku, spotkania teatrów osób niepełnosprawnych. Zdjęcia przedstawiają twórczość osób niepełnosprawnych, ich kreacje, grę aktorską, emocje, które niesie ze sobą gra na scenie. Celem wystawy jest pokazanie osób niepełnosprawnych jako tych, którzy w sposób pełnoprawny biorą udział w życiu społecznym i artystycznym miasta. Fotografie można oglądać w Dzielnicowym Domu Kultury „Czuby Południowe” w Lublinie od 18 września do 28 października.

W tym roku w konkursie wzięło udział 34 fotografów, którzy złożyli ponad 300 zdjęć. Jury w składzie: Mieczysława Goś, Robert Pranagal, Janusz Szymański, Zbigniew Wójcik, Piotr Michalski, wybrało 20 zwycięskich zdjęć. Zdjęcia zostały nagrodzone w 5 kategoriach: „Portret”, „Artystyczne spojrzenie”, „Aktorzy”, „Wokół festiwalu” i „Rock & Roll” – temat przewodni festiwalu. W DDK „Czuby Południowe” prezentowane jest 15 z 20 nagrodzonych zdjęć.

Kategoria „Portret”:

Ewa Brodziak – „Pan Żyraf” (Grand Prix za najlepsze ujęcie tematu tegorocznego festiwalu),

Magdalena Wójcik – „Tu i teraz”,

Katarzyna Krupa – „Oh John”.

Kategoria „Artystyczne spojrzenie”:

Katarzyna Krupa – „Wygnaniec”,

Urszula Fussek – „Wszechświat”,

Urszula Fussek – „Twórca lodu”.

Kategoria „Aktorzy”:

Urszula Fussek – „Oto ja”,

Tomasz Warchocki – „Lećmy!”,

Magdalena Wójcik – „Tango”.

Kategoria „Wokół festiwalu”:

Izabela Żarska – „Pomiędzy stronami”,

Magdalena Wójcik – „Trzy wymiary”,

Magdalena Wójcik – „Granice”.

Kategoria „Rock And Roll” – temat przewodni:

Justyna Barwińska – „Come on baby and light my fire”,

Dariusz Zgardziński – „Idę po Ciebie”,

Tomasz Warchocki – „Rock’n’Roll według Pana Tomka”.

„Teatr w Obiektywie” to konkurs fotograficzny realizowany w ramach corocznych Spotkań Artystów Nieprzetartego Szlaku – Międzynarodowego Przeglądu Teatralnego Osób Niepełnosprawnych. Bliźniacze edycje konkursu obejmują zasięgiem trzy państwa: Polskę, Ukrainę i Białoruś. Jednym z głównych celów konkursu jest kształtowanie pozytywnego stosunku społeczeństwa do twórczości osób niepełnosprawnych. Konkurs skierowany jest do fotografów o różnym stopniu zaawansowania, w ten sposób chcemy trafić do jak największej liczby twórców i pobudzić zainteresowanie fotografią, w tym fotografią społeczną. Zdjęcia nagrodzone w każdej edycji konkursu składają się na przechodnią wystawę pokonkursową prezentowaną przez cały rok w Lublinie i poza jego granicami.

  UM Lublin Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18607