Kultura: Teatr Sewruka na Dni Fromborka

Kultura: Teatr Sewruka na Dni Fromborka

Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, jak co roku włącza się w obchody Dni Fromborka. Tym razem, w piątek 4 sierpnia, na XV Dniach Fromborka, zespół Teatru zaprezentuje spektakl „Edith i Marlene”.

O tym, że Frombork jest „perłą” miast nadzalewowych, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Tym bardziej warto odwiedzić Frombork 4 i 5 sierpnia – w dniach obchodów XV Dni Fromborka.

Uroczystościom towarzyszyć będzie wiele ciekawych wydarzeń. W piątek 4 sierpnia o godz. 20:00 na scenie przy plaży nad Zalewem Teatr Sewruka zaprezentuje spektakl „Edith i Marlene” autorstwa Evy Pataki, w przekładzie Haliny i Andrzeja Rutkowskich. To kameralne przedstawienie jest muzyczną opowieścią o przyjaźni między dwiema gwiazdami europejskiej estrady: Edith Piaf i Marleną Dietrich, opowieścią o uczuciach i emocjach, miłości i uniesieniu, ale także tragedii, samotności, rozpaczy… Edith – „paryski wróbelek”, drobna, niepozorna, o porywająco pięknym głosie, żywiołowa, niekryjąca swych proletariackich korzeni, niezbyt urodziwa i dramatycznie poszukująca miłości. Marlena – córka pruskiego oficera, bogini seksu, gwiazda światowego kina, uosobienie wyrafinowanej kobiecości tamtych czasów, wcielenie berlińskiej dekadencji lat 20–tych. Wyraźny kontrast dotyczący również sposobu uprawiania przez nie zawodu – namiętny, spontaniczny ze strony Piaf i pełen profesjonalnego dystansu u Dietrich. Ten związek, pełen miłości i wzajemnego szacunku, wyzwolił burzę gwałtownych emocji. Znalazło się w nim także miejsce na rywalizację i zazdrość. Łączyła je prawdziwa przyjaźń pełna miłości i wzajemnego szacunku, ale też szlachetnej rywalizacji scenicznej. Dzieliło pochodzenie i życiowe doświadczenia. Dramaturgia utworu zbudowana jest na kontraście ich osobowości, gdzie piosenki są komentarzem do zastanej rzeczywistości.

Spektakl wyreżyserował Andrzej Ozga. W postaci Edith Piaf i Marleny Dietrich wcieliły się Aleksandra Wojtysiak i Beata Przewłocka. W spektaklu zobaczymy także Teresę Suchodolską i Irenę Adamiak oraz Lesława Ostaszkiewicza, Jacka Gudejkę, Krzysztofa Bartoszewicza, Mariusza Michalskiego i Marcina Tomasika.

  Janusz Salmonowicz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16173