Kultura: Teatr jest dla każdego

Kultura: Teatr jest dla każdego
Fot. Adminstrator

Grupa Teatralna Osób Niewidomych Poligon BLACK, która zaprezentowała się elbląskiej publiczności, udowadnia, że na deskach teatru nie istnieją bariery.

– Dla aktora jako osoby niewidomej najtrudniejsze jest skoordynowanie ruchów i mowy, dlatego że musimy myśleć, gdzie możemy i nie możemy się poruszyć. Reżyser dba o to, żebyśmy zapoznali się odpowiednio ze sceną i wiedzieli jak po niej chodzić. Wszyscy jesteśmy aktorami amatorami, ale jak widać na scenie czujemy się jak ryba w wodzie i wychodzi nam to wspaniale. Najlepsze jest zadowolenie publiczności: kiedy ludzie biją brawa, kiedy się śmieją, wiemy, że spektakl wyszedł nam rewelacyjne – wyjaśnia aktorka Sylwia Setlik, członkini Grupy Teatralnej Osób Niewidomych Poligon BLACK.

Grupa działa od kilku lat przy Mazowieckim Stowarzyszeniu Pracy dla Osób Niepełnosprawnych „De Facto”. Jej początki i funkcjonowanie związane są z Festiwalem Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych, który od 7 lat odbywa się w Płocku. Członkowie grupy spotykają się tam na warsztatach teatralnych, gdzie powstają sztuki.

– Pracowałem z różnymi ludźmi z różnymi problemami. Do każdego trzeba podejść trochę inaczej, ale jeżeli ktoś wyraża chęć wyjścia na scenę, to znaczy, że jest gotowy. Ta grupa to elita niewidomych w Polsce. To ludzie, którzy są bardzo dobrze zrehabilitowani, mają swoje domy, rodziny i dzieci, są czynni zawodowo. Pomimo swojej niepełnosprawności czerpią satysfakcję z życia i widzą w nim samo piękno. Przebywanie z nimi napawa optymizmem, bo nim zarażają – mówi Mariusz Pogonowski, reżyser współpracujący z grupą. – Zrobiliśmy już kilka ciekawych spektakli, m.in. przedstawienie, które odbywało się w całkowitej ciemności. We wrześniu [podczas kolejnego festiwalu – red.] na pewno powstanie coś nowego, ale na razie będziemy eksploatować dwa nasze spektakle, w które włożyliśmy dużo pracy: „Kto nie ma nie płaci” i  „Laska, czyli ergonomiczna miłość do życia” – dodaje.

Elbląska publiczność 27 listopada poznała spektakl włoskiego noblisty Dario Fo „Kto nie ma nie płaci” – opowieść o dwóch małżeństwach radzących sobie z trudami dnia codziennego w czasach kryzysu ekonomicznego. Niewidomym aktorom udało się oddać atmosferę sztuki, w której nie brak – jak to w farsie – humoru sytuacyjnego.

Z kolei „Laska, czyli ergonomiczna miłość do życia” powstała na podstawie opowieści elbląskiej aktorki Iwony Czarnuszka. Sztuka, która na początku miała formę poetycką, a później zaistniała na scenie, jest swojego rodzaju biografią niewidomej elblążanki.

– Chcemy pokazać widzom, że niepełnosprawność nie musi zamykać ludzi w domu. Osoby z dysfunkcją wzroku, jak każdy inny człowiek, mogą realizować swoje cele i spełniać marzenia. Moim marzeniem było zagrać na deskach elbląskiego teatru. Myślałam, że będę się denerwować przed naszą publicznością, bo nie ukrywam, że bardzo mi zależało, żeby tutaj wystąpić, ale wszystko poszło bardzo dobrze – cieszy się Iwona Czarnuszka.

Do końca roku spektakle w wykonaniu Grupy Teatralnej Osób Niewidomych Poligon BLACK można będzie obejrzeć w Wyszkowie i w Płocku.

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17025 

Print Friendly, PDF & Email