Kultura: Świat z perspektywy osoby z zespołem Aspergera

Kultura: Świat z perspektywy osoby z zespołem Aspergera
Fot. Adminstrator

Dla ludzi „neuronormatywnych” codzienne rozmowy są czymś tak naturalnym, że nie przywiązują do nich żadnej uwagi. Dla osoby ze spektrum autyzmu kontakt z drugim człowiekiem jest wyzwaniem. O tym mówi film „Mój pierwszy dzień w pracy”, który przedstawia rzeczywistość z punktu widzenia pracownika z zespołem Aspergera.

Film został stworzony dla Fundacji Synapsis przez World of VR. Powstał w technologii VR (Virtual Reality), dzięki czemu możemy przenieść się do świata osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Wszystkie wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia nowo zatrudnionego pracownika – Marka. Technologia VR daje nam wrażenie przebywania na jego miejscu: słyszymy dźwięki otoczenia mieszające się z myślami bohatera, widzimy to co on.

Doświadczanie tego, co przeżywa, daje nam zupełnie inny obraz świata. Możemy poczuć, że pomiędzy Markiem a resztą społeczeństwa istnieje niewidzialna bariera, którą trudno przekroczyć.

Osoby ze spektrum autyzmu często mają problem ze zrozumieniem przekazu słownego ze względu na dosłowne rozumienie języka. W filmie szef mówi do Marka: „Może mógłbyś wpaść do mnie za pół godziny? Na razie zrób sobie kawę”. Bohater myśli: „Czy mógłbym do niego przyjść? Mógłbym”. Jednak nie robi tego, za to zastanawia się, dlaczego miałby robić kawę, skoro pije tylko herbatę.

Film przedstawia sytuację w sposób przerysowany, przesadzony, jednak obrazuje codzienność osób z zespołem Aspergera. Zagubienie społeczne, niezrozumienie intencji rozmówcy (co się z tym wiąże – zaburzenia interakcji społecznych) towarzyszą osobom ze spektrum autyzmu na co dzień, utrudniając normalne funkcjonowanie. Film pokazuje jednak, że dysfunkcje w tym zakresie nie uniemożliwiają aktywności zawodowej: Marek jest zdolnym analitykiem, którego pomysły usprawniają pracę firmy.

Film „Mój pierwszy dzień w pracy” jest częścią projektu Fundacji SYNAPSIS „Wirtualny świat – realne wsparcie. Aktywizacja zawodowa osób ze spektrum autyzmu”. Eksperymentalne wykorzystanie technologii VR w komunikacji społecznej z pracodawcami ma służyć zwiększeniu zatrudnienia ludzi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Poznanie realnych problemów osób z tymi problemami ma przyczynić się do lepszego funkcjonowania w sytuacjach zawodowych oraz ułatwić relacje pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

https://www.youtube.com/watch?v=hpHLuQqvGNc

  MSz Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15836 

Print Friendly, PDF & Email