Kultura: Startują szkolenia „Kultury bez wyjątku”

Kultura: Startują szkolenia „Kultury bez wyjątku”
Fot. Adminstrator

„Kultura bez wyjątku” to cykl szkoleń z zakresu projektowania oferty kulturalnej dostosowanej do potrzeb poszczególnych grup odbiorców, szczególnie osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Pierwsze szkolenia rozpoczną się w marcu.

Ruszyła kolejna edycja cyklu „Kultura bez wyjątku” – organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Kultury Bez Barier szeregu szkoleń dla animatorów kultury oraz pracowników instytucji kultury i organizacji. Dzięki szkoleniom mogą poznać potrzeby osób z niepełnosprawnościami i zasady savoir–vivre’u w kontakcie z odbiorcami. Celem programu jest dostarczenie wiedzy na temat przygotowania oferty kulturalnej, z której skorzystać mogą osoby z różnego rodzaju dysfunkcjami.

– Udało mi się uniknąć pewnych błędów dzięki temu, że poznałem osoby z niepełnosprawnościami i wiedziałem, czego nie robić albo jak rzeczy nie robić. Bez szkoleń NCK i Fundacji pewnie potknąłbym się kilka razy, pewnie spaliłbym kilka możliwości. Dzięki tym szkoleniom mogłem bezpiecznie rozpocząć swoje działania, wiedząc, po co i jak robić rzeczy – mówi Rafał Lis, koordynator dostępności w Galerii Labirynt w Lublinie.

Cykl dzieli się na dwa bloki tematyczne: I dotyczy osób z niepełnosprawnościami, II – różnych grup wiekowych, do których kierowana będzie oferta kulturalna. W programie szkoleń są: wizyty studyjne, prezentacja przykładowych działań włączających, informacje na temat źródeł funduszy na inicjatywy umożliwiające korzystanie z oferty instytucji, instrukcje dotyczące opracowania dostępnych materiałów, a także przegląd instytucji i organizacji, które można zaprosić do współpracy przy tworzeniu oferty dla osób z niepełnosprawnością.

Najbliższe szkolenie związane jest z włączaniem osób z dysfunkcją słuchu i wzroku w działania kulturalne. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Kultury TUTAJ

Źródło: nck.pl, Facebook Kadra Kultury

Fot. nck.pl      

  Oprac. MS  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17647 

Print Friendly, PDF & Email