Spotkajmy się. Ruszają MSA

Spotkajmy się. Ruszają MSA

Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się w Elblągu Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. W programie MSA, obok koncertu, spektakli i wernisaży, znalazły się prezentacje filmowe oraz happening artystyczny, na które organizatorzy – CSE „Światowid” oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art” – zapraszają w sobotę 24 listopada.

Przypomnijmy – Międzynarodowe Spotkania Artystyczne są imprezą integrującą ludzi wokół sztuki.

– To wydarzenie szczególne, mające na celu prezentację szerszej publiczności różnorodnych form twórczości artystów sprawnych i niepełnosprawnych z Polski oraz Europy – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Większość osób nie ma pojęcia, jak na co dzień funkcjonują osoby niepełnosprawne. Temat niepełnosprawności jest nadal postrzegany głównie przez pryzmat medyczny – o osobach z niepełnosprawnością myśli się głównie jako o pacjentach, bądź o ludziach, których życie ma wymiar jednowymiarowy.

Jak twierdzą organizatorzy ten brak kontaktu prowadzi do stereotypizacji, strachu i trudności w nawiązywaniu relacji, a to wszystko sprawia tylko, że zamiast burzyć bariery, stawiamy ich jeszcze więcej i jeszcze wyżej. MSA dają okazję do zmiany sposobu postrzegania świata. Pomóc w tym mogą także filmy, które prezentowane będą w sobotnie popołudnie o godzinie 14.30 w Galerii Nobilis.

– Filmy dokumentalne prezentowane podczas MSA przybliżają świat osób z niepełnosprawnościami – dodaje Teresa Miłoszewska. – To także możliwość poznania specyfiki pracy z osobami z niepełnosprawnościami poza granicami Polski, m.in. na Litwie.

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Artystycznych będzie dużo dostępnej kultury, w tym także happening plastyczny „Strefa twórczości”, który rozpocznie się w sobotę, 24 listopada o godzinie 11.00 w holu głównym CSE „Światowid” w Elblągu.

– Trzeciego dnia MSA dla wszystkich chętnych będzie dostępna przestrzeń kreacji, ekspresji i twórczości plastycznej – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. – Zapraszam, każdy może przyjść i wyrazić siebie poprzez kolory i formy, malarstwo, rzeźbę i inne techniki plastyczne. Do dyspozycji uczestników będą materiały plastyczne i narzędzia, jedyne co trzeba ze sobą zabrać to otwartość i chęć twórcza.

Ideą happeningu jest zwrócenie uwagi na potrzebę twórczości, którą nosi w sobie każdy człowiek. Każdy, a więc od dziecka, przez nastolatka i dorosłego, po seniora.

– Nasze działania mają charakter integracyjny, pomijamy stereotypy i bariery – zachęcają organizatorzy. – Nieszablonowa formuła działania nastawiona jest na swobodę uczestników.

Happening potrwa do godziny 14.00. Na wszystkie wydarzenia, w tym na koncert zespołu „Moribaya”, który odbędzie się 22 listopada o godzinie 19.00, wstęp jest bezpłatny.

Organizatorami MSA są CSE „Światowid” w Elblągu oraz Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art” . Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.