Kultura: Refleksyjnie, ale i z przytupem. Za nami pierwszy dzień MSA

Kultura: Refleksyjnie, ale i z przytupem. Za nami pierwszy dzień MSA
Fot. Adminstrator

Prawie 200 uczestników, nie tylko z Polski ale i z zagranicy, zjechało do Elbląga, aby zaprezentować swoje artystyczne umiejętności. Wczoraj, 23 listopada, rozpoczęła się bowiem 11. edycja Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Tegoroczne MSA mocnym akcentem zainaugurował Teatr „Razem” oraz „Remont Pomp” z Gdańska, prezentując najnowszy spektakl „ONI”. Grupa działa od 2005 r i od tego czasu ma na swoim koncie udział w wielu festiwalach, m. in w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych FETA oraz Międzynarodowym Biennale „Terapia Tańcem” w Łodzi. Spektakl składa się z 3 części. Każda z nich dotyczy bardzo istotnych aspektów życia : miłości, dorosłości oraz pracy. Sztuka stawia przed widzem ważne pytania, które zmuszają do refleksji i spojrzenia na osoby niepełnosprawne intelektualnie z ich perspektywy: Kim są ONI w świecie osób pełnosprawnych? Jakie są granice normalności? Czy osoby niepełnosprawne intelektualnie mają prawo do zawierania związków małżeńskich? Czy dorosła osoba niepełnosprawna intelektualnie musi być wciąż traktowana jak dziecko? Czy osoba niepełnosprawna powinna pracować? Taka konfrontacja zrywa ze stereotypami, otwiera i pozwala lepiej wniknąć w intymną sferę świata osób z niepełnosprawnością intelektualną. To spektakl również o wyborze, którego bardzo często osoby niepełnosprawne po prostu nie mają.

Poruszone podczas przedstawienia kwestie, stały się także punktem wyjścia panelu dla terapeutów, będącego stałym punktem programu MSA.

– Mimo 13 lat pracy z osobami niepełnosprawnymi cały czas się zastanawiam czy pracując z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie robię teatr czy terapię? To pytanie jest bardzo otwarte i właściwie trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć. Na pewno dla moich aktorów to spora część życia z którą się utożsamiają, która nadaje im pęd do tego kim są – podkreślał Jarosław Rebeliński, reżyser spektaklu „ONI”, związany z Teatrem „Razem”

Tradycyjnie oprócz form teatralnych, nie mogło zabraknąć wyjątkowych wystaw. Pierwsza – „Kolory zimy: rękawiczki z Estonii” powstała na bazie współpracy z ambasadą Estonii, druga – „Divadlo z Pasáže” to kilkanaście niecodziennych plakatów, z najważniejszych spektakli Teatru „Divadlo z Pasáže z 20 ostatnich lat.

– Teatr ten to jedyny profesjonalny teatr na Słowacji, którego aktorami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Funkcjonuje on jako teatr miejski, którego aktorzy dostają gaże za swoje spektakle. Grają nie tylko w Europie ale także poza jej granicą, m. in. w USA. Występowali już podczas MSA kilka lat temu, ale obiecali że jeszcze do nas przyjadą – tłumaczyła Teresa Miłoszewska, organizatorka imprezy.

Drugim ciekawym przedstawieniem, prezentowanym podczas MSA była sztuka pt. „Wariacje hiszpańskie” Teatru „Recepta”z Kowalek. Grupa jest m.in. dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyczno–Teatralnego „Albertiana” w Krakowie.

– Wyjazd za granicę jest to niedoścignione marzenie dla wielu moich podopiecznych. Hiszpania kojarzy się ciepłem, wolnością, dynamizmem. Chciałem przez pryzmat tego spektaklu przybliżyć ten piękny kraj i jego historię, którą poznali moi aktorzy, a przy okazji sprawić, żeby była to dla nich frajda i świetna zabawa. W spektaklu nie ma słów, wszystko opiera się na obrazie. Wprawne oko dojrzy malowidła w Altamirze, corridę, Don Kichota, wojnę domową oraz Kolumba – wyjaśnił Wojciech Węglowski, działający przy „Teatrze Recepta”.

Pierwszy, niezwykle emocjonujący dzień doknął klamrą liryczny i nastrojowy koncert Ani Brody – mistrzyni gry na cymbałach wileńskich, kompozytorki i aranżerki, która tego samego dnia poprowadziła także warsztaty muzyczne dla uczestników MSA. Artystka zaprezentowała się

w projekcie muzycznym „Nova energia” i jak sama o sobie mówi „ jej muzyka nie wyznacza granic”. Nie sposób się z tym nie zgodzić. To była prawdziwa uczta dla ludzi wrażliwych i otwartych na muzykę, słowo, a przede wszystkim na drugiego człowieka.

  Aleksandra Garbecka Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16991 

Print Friendly, PDF & Email