Kultura: „Przebudzeni” z Ostródy ciągle na topie

Kultura: „Przebudzeni” z Ostródy ciągle na topie

O grupie teatralnej „Przebudzeni” funkcjonującej od 2003 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym – Koło w Ostródzie pisaliśmy już wielokrotnie. Dziś kilka nowinek z ich działalności.

W 2015 roku właśnie w Elblągu miała miejsce prapremiera „Szatni” według twórczości Kantora i mimo że od tego wydarzenia minęły już dwa lata, spektakl ciągle zachwyca i intryguje. Sztuka z głębokim przesłaniem czaruje autentyzmem bijącym od aktorów i ciągle zgarnia nagrody. „Przebudzeni” jakiś czas temu odwiedzili Gołdap, gdzie mogli zaprezentować się podczas przeglądu teatralnego osób niepełnosprawnych, bawiących się w teatr przy placówkach WTZ. Byli bezkonkurencyjni. Wśród 10 prezentacji wypadli najlepiej. Spektakl za sprawą swej awangardowości uplasował się na I miejscu.

Z okazji III Lubawskiego Maratonu Teatralnego wystąpili też na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Lubawie. „Przebudzeni” przyjaźnią się z lubawską grupą teatralną ŁO/MEN, to ona ich zaprosiła. Nasi aktorzy uświetnili teatralny wieczór i dostarczyli widzom wielu ciekawych wrażeń.

Pod koniec października „Szatnia” została zaprezentowana na scenie kameralnej Teatru Wybrzeże w Gdańsku podczas XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko 2017”. Jak mówią instruktorzy grupy, był to jeden z najlepszych występów zespołu. Aktorzy zagrali z dużą klasą i wyczuciem, to właśnie dlatego najwyższa Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za reżyserię trafiła w ręce „Przebudzonych”. „Szatnia” cieszy się niesłabnącym powodzeniem, uwrażliwia, zmusza do myślenia i wewnętrznej przemiany.

W tej chwili aktorów i reżyserów ostródzkiej grupy teatralnej wielką radością napawa nagroda Grand Prix za „Szatnię” zdobyta na XIV Konkursie Teatrów Amatorskich „Melpomena” w Środzie Wielkopolskiej. Zagrali tam 18 listopada, konkurencja była ogromna, ale i tym razem odnieśli niebywały sukces.

Już wkrótce, bo w grudniu, „Szatnia” ponownie zostanie zaprezentowana mieszkańcom Ostródy. Ci którzy jej nie widzieli, będą mieli okazję to nadrobić, z kolei miłośnicy spektaklu mogą przeżyć ucztę duchową po raz wtóry… Grudniowy wieczór teatralny będzie poświęcony zmarłemu niedawno aktorowi – Pawłowi Jaworskiemu. Sztukę zainspirowaną twórczością Kantora obejrzą w połowie grudnia także mieszkańcy Zabrza, bowiem to właśnie tam odbędzie się charytatywny pokaz spektaklu. Jak widać, artystom i reżyserom nie grozi nuda.

Obecnie „Przebudzeni” pracują nad nowym, dość wymagającym spektaklem, którego premiera będzie miała miejsce w nowym roku. Z pewnością warto będzie ten spektakl obejrzeć, aktorzy i reżyserzy już teraz serdecznie zapraszają, a my jak zawsze życzymy im powodzenia na niwie teatralnej.

  Magdalena Ulanowska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17004