Kultura: Ostatnie dni dostępnej kultury

Kultura: Ostatnie dni dostępnej kultury
Fot. Adminstrator

Warszawski Festiwal Kultury Bez Barier, który odbywa się w wielu miastach w całym kraju, powoli dobiega końca. Sprawdź, gdzie i co jeszcze będzie się działo.

W ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier osoby niepełnosprawne mogą aktywnie uczestniczyć w kulturze poprzez dostosowanie oferty do ich potrzeb. Tegoroczna edycja festiwalu, która rozpoczęła się 29 września, upływa pod hasłem „Nie bój się chcieć”, zwracającym uwagę na to, że osoby z niepełnosprawnościami mogą na równi z pełnosprawnymi poznawać różnorodność świata i piękno sztuki.

 Do festiwalu przyłączyły się instytucje z wielu miast w całej Polsce. Kina, biblioteki, teatry i inne miejsca będące ośrodkami życia kulturalnego wyszły naprzeciw potrzebom osób niepełnosprawnych. Choć zbliża się koniec festiwalu, można jeszcze uczestniczyć w kulturze tak, jak chcieliby organizatorzy: wspólnie i bez barier.

Najbogatszą ofertę prezentuje 14 października Wrocław. We Wrocławskim Teatrze Lalek (Plac Teatralny 4) na uczestników czekają spektakle i warsztaty:

· godz. 11:00 i 13:00 CYK CY RYK Otwieramy teatr! Warsztat VI: DRZWI DO PRZYGODY (wydarzenie dla dzieci, dostępne dla osób niesłyszących, z językiem migowym; wstęp wolny)

· godz. 12:00 i 14:00 TUP TUP Pierwsze kroki w teatrze. WARSZTAT IV: O! KOSMICZNY RUCH! (wydarzenie dla dzieci, dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną; wstęp wolny)

· godz. 15:00 spektakl „Figle Migle” (wydarzenie dla wszystkich, dostępne dla osób niesłyszących oraz osób z niepełnosprawnością ruchową z asystentem; wstęp wolny)

· godz. 16:00 spektakl „Nietuzinkowo” Fundacji „Arka” (wydarzenie dla wszystkich; wstęp wolny)

· godz. 16:00 wprowadzenie do spektaklu „Piekło–Niebo” (wydarzenie dla wszystkich, dostępne dla osób niesłyszących oraz niewidomych i niedowidzących; wstęp wolny)

· godz. 16:00 i 18:00 prezentacje i warsztaty „Ogród zmysłów” (wydarzenie dla wszystkich; wstęp wolny)

· godz. 17:00 spektakl „Piekło–Niebo” (wydarzenie dla dzieci, dostępne dla osób: niesłyszących oraz z niepełnosprawnością wzrokową i ruchową; bilety: 25 zł – normalny, 20 zł – ulgowy).

We Wrocławiu ofertę kulturalną przygotowało także Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich (Rynek 6). Tam o godz. 17:00 odbędzie się debata pn. „Duch romantyczny i ideologie” (wydarzenie dla dorosłych, dostępne dla osób niesłyszących, z językiem migowym; wstęp wolny), a o godz. 20:00 – pokaz filmu „Obława” (wydarzenie dla dorosłych, dostępne dla osób niesłyszących, z językiem migowym i napisami; wstęp wolny).

14 października w ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier w stolicy będzie miała miejsce premiera teledysku do piosenki „Nie bój się chcieć” przygotowanej w Polskim Języku Migowym przez dzieci z Instytutu Głuchoniemych. Po premierze teledysku odbędzie się projekcja bajki „Zwierzogród”, opatrzona napisami dla niesłyszących, tłumaczeniem na PJM i audiodeskrypcją. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14:00 w warszawskim Kinie Elektronik przy ul. gen. Zajączka 7 (obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc).

Z kolei w Lublinie przez trzy dni (13–15 października) w Muzeum Wsi Lubelskiej (Aleja Warszawska 96) na uczestników czeka „Inne spojrzenie. Zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie z zastosowaniem pomocy dotykowych (wydarzenie dla wszystkich, dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, wzrokową i ruchową; wstęp wolny).

Podczas ostatniego dnia festiwalu – 15 października – z kultury bez barier będzie można skorzystać w dwóch miastach. O godz. 10:00 w Katowicach w Muzeum Śląskim (Dobrowolskiego 1) odbędzie się oprowadzanie audiodeskryptywne „Ścieżka dotyku” ( wydarzenie dla wszystkich, dostępne dla osób niewidomych i niedowidzących oraz o ograniczonej mobilności; bilet 1 zł), a o godz. 12:00 w Zielonej Górze – bezpłatne wydarzenie pn. „Poznajemy Muzeum Ziemi Lubuskiej”  (Aleja Niepodległości 15).

O szczegółach poszczególnych inicjatyw można przeczytać na stronie festiwalu.

Redakcja Razem z Tobą jest patronem medialnym Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier.

  Red. Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16653 

Print Friendly, PDF & Email