Kultura: Niewidomi i niedowidzący usłyszą obraz

Kultura: Niewidomi i niedowidzący usłyszą obraz
Fot. Adminstrator

W sobotę, 1 kwietnia o godz. 18.00 w CSW Łaźnia 2 (ul. Strajku Dokerów 5) odbędzie się wernisaż prac Iwony Zając „Cud ciężkiej pracy jako rytuał codziennego życia”. Będzie to okazja zobaczenia haftowanych płócien podejmujących refleksję nad etosem trudu codziennej pracy. Podczas wernisażu osoby niewidome i niedowidzące zostaną zaproszone do uczestnictwa w bezpłatnym oprowadzaniu z audiodeskrypcją na żywo w ramach programu „Usłyszeć obraz”. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

„Usłyszeć obraz” to program spotkań ze sztuką osób z dysfunkcją wzroku. W ramach programu do bezpłatnego uczestnictwa w wydarzeniach związanych ze sztuką współczesną zapraszane są osoby niewidome i niedowidzące, które są oprowadzane z audiodeskrypcją na żywo. Jest to druga edycja tego projektu.  

– Osoby niewidome mają wyobraźnię tak jak wszyscy ludzie, tylko rozbudza ją nie wrażenie wzrokowe, ale słuchowe, czuciowe, węchowe. Przekładając audiodeskrypcją obraz na słowo, opowiadanie o obrazie czy instalacji udostępniamy proces rozbudzania wyobraźni, refleksji, rozmyślań i wrażeń jakie daje sztuka.  Kanał, którym płynie informacja jest inny niż wzrokowy, ale nie jest to całkowita blokada, jeśli wysilimy się by udostępnić informację innym dostępnym kanałem –  spotkanie ze sztuką jest możliwe – mówi Kamila Skalska, prowadząca szkolenia z audiodeskrypcji.

Na „Usłyszeć obraz” składają się: aplikacja ArtSeeŁaźnia, warsztaty dla wolontariuszy z audiodeskrypcji, oprowadzania kuratorskie po wystawach, przewodnik po sztuce dla osób z dysfunkcją wzroku – tworzymy audiobooki, oraz prace nad spektaklem „Utkani” i jego premiera z tłumaczeniem na język migowy.

Każdy może pomóc

Do tej pory w projekcie „Usłyszeć obraz” wzięło udział łącznie 129 osób. W projekcie mogą również uczestniczyć osoby pełnosprawne, które chciałyby zostać wolontariuszami i w ten sposób pomóc w tych niecodziennych spotkaniach ze sztuką. W zeszłorocznej edycji projektu szkolenia z audiodeskrypcji ukończyło 8 osób. Osoby chętne do wzięcia udziału w tegorocznych, bezpłatnych szkoleniach z audiodeskrypcji mogą zgłaszać się e–mailowo na adres: artsee@laznia.pl do 13 kwietnia. Szkolenie jest bezpłatne.

By umożliwić udział w wydarzeniach kulturalnych osobom niewidomym i niedowidzącym powstała aplikacja ArtSeeŁaźnia. Dzięki niej osoby niewidome i niedowidzące chcą czynnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, jednak często instytucje nie są przygotowane na ich przyjęcie. Aplikacja ArtSeeŁaźnia natomiast wychodzi naprzeciw potrzebom osób z wyżej wymienioną dysfunkcją – nie polega jednak tylko na nudnym odtwarzaniu nagrań, ale działa w taki sposób, że osoba niewidoma „korzysta z oczu” wolontariusza – natomiast w momencie nieobecności wolontariusza, osoba niewidoma nie pozostanie bez pomocy. W tym celu w przestrzeni wystawienniczej umieszczone zostaną iBeacony, które umożliwią osobie zwiedzającej skorzystanie z funkcji automatycznej audiodeskrypcji. Dodatkowo informacje o prezentowanych dziełach są zapisane alfabetem Braille’a.

Tworzony jest też specjalny przewodnik. Chętni do włączenia się w prace mogą dołączyć do specjalnego warsztatu Jest on skierowany do zamkniętej grupy osób niewidomych i niedowidzących, które z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu dostosowanego dla tego rodzaju niepełnosprawności stworzą audiobooki do prezentowanych w CSW ŁAŹNIA 2 wystaw.

Usłyszeć teatr

Od lutego do maja zaś są prowadzane specjalne warsztaty teatralne. Ich celem jest przygotowanie i zaprezentowanie spektaklu „Utkani”, zrealizowanego na podstawie książki gdańskiej pisarki Barbary Piórkowskiej. Nad adaptacją oraz realizacją spektaklu pracować będzie zespół teatralny DDS, założony przez osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroki i słuchu. W CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie odbędzie się premiera spektaklu „Utkani”. Podczas premiery spektakl będzie tłumaczony na język migowy oraz będzie prowadzona audiodeskrypcją na żywo.

Działania w ramach „Usłyszeć obraz” będą prowadzone do grudnia 2017 roku. Udział w nich jest bezpłatny. Program zaś realizowany jest w ramach zadania „Nowy Port. W Centrum”, realizowanego w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”, współfinansowanego przez Miasto Gdańsk.

  Anna Iwanowska  Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 15608 

Print Friendly, PDF & Email