Kultura: Moja niepodległa po elbląsku

Kultura: Moja niepodległa po elbląsku

Nasza niepodległość, odzyskana w 1918 roku, nie była dziełem przypadku, ale efektem pracy pokoleń polityków, żołnierzy i społeczników. Elbląska Orkiestra Kameralna wspólnie z lokalnymi partnerami przypomni tych bohaterów na 100. rocznicę powrotu Polski na mapę Europy. Wszystko w ramach projektu Moja niepodległa, dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

EOK razem z Młodzieżowym Domem Kultury, Spółdzielnią Socjalną Idea, Stowarzyszeniem Miłośników Muzyki „Cantata”, Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych, a także organizacjami pozarządowymi i lokalnym środowiskiem artystycznym udowodni, że najlepiej świętować 100–lecie Niepodległej w sposób interdyscyplinarny. Polskość to bowiem nie tylko huk z armat i blask husarskich skrzydeł, ale również biel soplicowskiego dworku, rytmiczność tańców ludowych i epizody dziejowe utrwalone na malarskim płótnie. W związku z tym, w ramach Mojej niepodległej, od sierpnia do listopada zrealizujemy kilkanaście wydarzeń, łączących muzykę z historią, plastyką, teatrem i tańcem. Każde wydarzenie będzie nawiązywać do konkretnego faktu historycznego z lat 1914–1921, który przyczynił się do odrodzenia Rzeczypospolitej.

To prekursorski projekt, ponieważ po raz pierwszy elbląskie instytucje kultury, organizacje pozarządowe i środowisko artystyczne nawiążą współpracę na tak szeroką skalę. Zainaugurujemy go warsztatami pracy z dźwiękiem, które odbędą się w dniach 21.–25. sierpnia. Do udziału w warsztatach zostaną zaproszeni dzieci i młodzież z Elbląga i powiatu elbląskiego. Wspólnie z wokalistami i instrumentalistami grupy "Młodzi i Krzywda", członkami sekcji instrumentalnych MDK, chórem Cantata, zespołami "Szalone" i "Szalone Małolaty" oraz elbląskimi kameralistami, pod kierunkiem Adama Świtały, będą pracować nad grupową improwizacją muzyczną. Uwieńczeniem warsztatów będzie zaprezentowanie tejże improwizacji w Centrum Handlowym „Ogrody”.

Młodzi elblążanie będą mogli również uczestniczyć w innych warsztatach, prowadzonych przez doświadczonych instruktorów. Pod okiem Bożeny Belcarz i Agnieszki Franków–Żelazny będą się uczyć śpiewu, Jacek Filc–Nowakowski poprowadzi warsztaty interdyscyplinarnej improwizacji, natomiast Marcin Gawdzis, Waldemar Franczyk i Michał Rybka odkryją przed młodzieżą tajniki gry na instrumentach. Ponadto, w ramach Mojej Niepodległej, odbędą się warsztaty „Dzieci Korczakowskie” (Marta Brozdowska, Katarzyna Panicz, Nina Dziwniel–Stępka) oraz „Teatr cieni” (Olga Shevtsova). Podsumowaniem projektu będzie gala finałowa zorganizowana w przeddzień Święta Niepodległości, 10. Listopada. Wezmą w niej udział wszyscy partnerzy projektu, a galę uświetni widowisko taneczno–muzyczno–teatralne. Prezentacje i pokazy artystyczne będą obserwować dzieci i młodzież uczestniczący we wszystkich przedsięwzięciach projektu oraz mieszkańcy Elbląga i okolic (około 3000 osób).

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

  EOK Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18349