Kultura: Międzynarodowe święto animacji

Kultura: Międzynarodowe święto animacji

Projekcje filmowe, koncert do animacji, prezentacje, spotkania i warsztaty, które odbędą w dawnym kinie Watra w Domu Harcerza oraz audytorium Akademii Sztuk Pięknych – tak zapowiada się 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Gdańsku, który będzie miał miejsce w dniach 9–12 listopada.

Najważniejszą częścią programu gdańskiego Festiwalu jest międzynarodowy konkurs filmowy, który podzielony został na cztery sekcje tematyczne: krótka fabuła, teledysk, eksperyment oraz filmy dla dzieci. W tym roku do konkursu została zgłoszona rekordowa ilość 1154 krótkometrażowych animacji z 72 państw całego świata. Efektem selekcji jest 60 obrazów, które wezmą udział w konkursie, a najlepszą animację festiwalu wybierze gdańska publiczność, głosując po każdym bloku konkursowym. Większość filmów zaprezentowana zostanie na Festiwalu premierowo. Ogłoszenie wyników konkursu oraz pokaz wszystkich nagrodzonych filmów odbędzie się ostatniego dnia Festiwalu w Kinie Watra o godz. 20.00.

Poza krótkimi metrażami zobaczyć będzie można również dziewięć filmów pełnometrażowych, z czego przeważająca ilość to produkcje skierowane do dorosłych. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagrodzone na światowych festiwalach w ostatnim roku, m.in.: „Nazywam się Cukinia” (Europejska Nagroda Filmowa), „Czerwony żółw” (Nagroda specjalna w Cannes), „Wielka wyprawa Molly” (MFF Berlinale), „Życie Animowane” (laureat nagrody za najlepszą reżyserię na festiwalu Sundance, nominowany w tym roku do Oskara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny) czy „Sonia” (film otwarcia MFF Berlinale sekcji Generation). Nie zabraknie też klasyki z kultowego japońskiego Studia Ghibli, jak „Ponyo” i „Księżniczka Mononoke” mistrza Hayao Miyazakiego, która w tym roku świętuje 20. rocznicę powstania, a także najnowszego obrazu „Czerwony żółw” – pierwszej w historii tego studia europejsko–japońskiej koprodukcji.

Dla najmłodszych widzów poza pokazami filmowymi przygotowano również warsztaty animacji „Na tropie morza”, podczas których uczestnicy poznają początki historii światowej animacji, tworząc poklatkowe animacje z wykorzystaniem urządzenia zeotrop. W tym specjalnie przygotowanym na warsztaty urządzeniu dzieci będą umieszczać paski papieru podzielone na 13 klatek, na których nakleją wizerunki zwierząt, dorysują tło i inne elementy, dla których motywem przewodnim będą morskie stworzenia. Warsztaty realizowane będą w dwóch grupach, w sobotę i niedzielę 11 i 12 listopada, a poprowadzi je sopocka artystka Grażyna Rigall.

Tradycją gdańskiego festiwalu są również koncerty do filmów animowanych. Często są to muzyczno–wizualne eksperymenty zarówno do klasyki, ale i do bardziej współczesnych filmów animowanych. W tym roku organizatorzy zaprosili do współpracy trójmiejski zespół „Nagrobki”, który zagra do wybranych fragmentów „Opowiadań Muminków”, czyli serialu, który powstawał w łódzkim studiu Se–Ma–For w latach 1977–1982. Selekcji materiału filmowego wraz z montażem dokona do swojej muzyki sam zespół, którzy tworzą artyści Adam Witkowski i Maciej Salomon.

W tegorocznym programie znalazł się też specjalny wieczór poświęcony twórczości gdańskiego studia animacji „Grupa Smacznego”, w ramach którego odbędzie się premiera ich najnowszego filmu „Bernard” w reż. Anny Oparkowskiej oraz spotkanie z reżyserką i założycielami studia: Robertem Jaszczurowskim, Łukaszem Kacprowiczem i Marcinem Wasilewskim.  „Bernard” to krótka historia o samotności, nieprzystosowaniu i rozpaczliwym pragnieniu kontaktu, rozgrywająca się w surowych, zimowych krajobrazach. Muzykę do animacji napisał Mikołaj Trzaska.

W ramach festiwalu odbędą się również pokazy krótkometrażowych animacji przygotowanych specjalnie z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta filmu animowanego, obchodzonego równolegle na wszystkich kontynentach na przełomie października i listopada każdego roku. Zaprezentowany zostanie specjalny zestaw filmów, w którym zobaczymy m.in. eksperymentalne animacje z Meksyku i Australii, filmy z festiwalu animacji w Stuttgarcie czy też dyplomowe animacje ze szkoły filmowej w Baden–Württemberg.

Festiwal potrwa cztery dni, od 9 do 11 listopada. Projekcje filmowe odbędą się w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w kinie Watra znajdującym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.

Bilety na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu można kupić przez stronę internetową Festiwalu oraz bezpośrednio przed wydarzeniami w Kinie Watra. Ceny biletów na filmy pełnometrażowe wynoszą 10 zł ulgowe, 12 zł normalne, na warsztaty dla dzieci 10 zł, na koncert 20 zł. Bilety na blok filmów krótkometrażowych wynoszą 10 zł, natomiast na bloki filmów w ramach Międzynarodowego Dnia Animacji wstęp jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.

Poniżej prezentujemy program festiwalu.

Czwartek – 9 listopada 2017

Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

17.00 | 70 Lat polskiej animacji: początki animacji w Polsce

18.30 | Życie Animowane, 89 min 

20.15 | Blok Konkursowy I – teledysk + fabuła

Piątek – 10 listopada 2017

Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

16.30 | Blok konkursowy II – fabuła + impresja/eksperyment

18.30 | Dziewczyna bez rąk, 76 min 

20.30 | KONCERT: Nagrobki grają do Muminków 

Sobota – 11 listopada 2017

Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

10.00 | Warsztaty dla dzieci – grupa I – KIDS. OD LAT 4.

12.30 | Blok konkursowy dla dzieci, 60 min – KIDS. OD LAT 3.

13.40 | Balerina, 90 min – KIDS. OD LAT 4.

15.20 | Nazywam się Cukinia, 66 min  – KIDS. OD LAT 5.

16.30 | Ponyo, 100 min – KIDS. OD LAT 5.

18.15 | Premiera filmu Bernard + spotkanie z twórcami – wstęp wolny – KIDS. OD LAT 6.

19.00 | Blok konkursowy III – fabuła

21.00 | Blok konkursowy I+II – powtórka

ASP Gdańsk (audytorium, I piętro, wejście od ul. Tkackiej)

14:00 | 16. Międzynarodowy Dzień Animacji – cz. I – wstęp wolny

16.00 | 16. Międzynarodowy Dzień Animacji – cz. II – wstęp wolny

Niedziela – 12 listopada 2017

Kino Watra (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10, Gdańsk)

10.00 | Warsztaty dla dzieci – grupa II – KIDS. OD LAT 4.

12.15 | Blok konkursowy dla dzieci – powtórka, 60 min – KIDS. OD LAT 3.

13:30 | Wielka wyprawa Molly, 70 min – KIDS. OD LAT 3.

14.45 | Sonia, 79 min – KIDS. OD LAT 6.

16.15 | Czerwony żółw, 80 min – KIDS. OD LAT 8.

17.30 | Księżniczka Mononoke, 133 min

20.00 | Ogłoszenie wyników konkursu oraz pokaz nagrodzonych filmów

ASP Gdańsk (audytorium, I piętro, wejście od ul. Tkackiej)

14.00 | 16. Międzynarodowy Dzień Animacji – cz. III – wstęp wolny

16.00 | 16. Międzynarodowy Dzień Animacji – cz. IV – wstęp wolny

  inf. nadesłana Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16828