Kultura: Gdynia ponownie ”Miastem Słowa”

Kultura: Gdynia ponownie ”Miastem Słowa”
Fot. Adminstrator

Spotkania z Jerzym Pilchem, Łukaszem Orbitowskim, Salcią Hałas, Eustachym Rylskim, warsztaty pisarskie, pokazy filmowe i spotkania z nominowanymi. Dowiedz się, na co warto zwrócić uwagę w bogatym programie towarzyszącym Nagrodzie Literackiej GDYNIA festiwalu „Miasto Słowa”. Wydarzenie potrwa od 27 sierpnia do 2 września.

4 kategorie, 20 tytułów i nagroda w postaci oryginalnej kostki. Jednak zanim poznamy laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2018, miłośnicy dobrej książki – niezależnie od wieku – będą mogli wziąć udział w szeregu wydarzeń ze znakomitą literaturą w tle. Tegoroczna edycja festiwalu „Miasto Słowa” zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie!

– Kilka lat temu stworzyliśmy festiwal Miasto Słowa. W tym roku jego bogaty program będzie towarzyszył tradycyjnym wydarzeniom nagrody, czyli gali i spotkaniom z nominowanymi oraz laureatami. Wszystko to po to, by móc opowiadać mieszkańcom o naszej nagrodzie i zachęcać ich do czytania najlepszej literatury – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Spotkania z pretendentami do Kostki Literackiej

Najważniejszym punktem festiwalu są oczywiście spotkania z tegorocznymi nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA. Z pretendentami do Kostki Literackiej w kategorii „Poezja”, czyli Dominikiem Bielickim, Agatą Jabłońską, Jerzym Kronholdem, Natalią Malek i Maciejem Topolskim będzie można porozmawiać w środę, 29 sierpnia o godz. 18.00. Tuż po nim o godz. 19.30 odbędzie się spotkanie z nominowanymi w kategorii „Esej” — Dorotą Masłowską, Krzysztofem Mrowcewiczem, Radosławem Romaniukiem, Marianem Sworzeniem oraz Marcinem Wichą. Czwartek, 30 sierpnia to spotkania z nominowanymi w kategorii „Przekład na język polski” i „Proza”. Pierwsze z nich rusza o godz. 18.00 i wezmą w nim udział: Sława Lisiecka, Adam Pomorski, Magdalena Pytlak, Julia Różewicz i Agata Wróbel. Kolejne – z nominowanymi w kategorii „Proza”– odbędzie się o godz. 19.30. Będzie to okazja do rozmowy z Waldemarem Bawołkiem, Grzegorzem Bogdanem, Martyną Bundą, Pawłem Sołtysem i Aleksandrą Zielińską. Wszystkie spotkania będą miały miejsce w Muzeum Miasta Gdyni.

Trendy we współczesnej literaturze

–  Program Miasta Słowa, jak i sama nagroda są swojego rodzaju barometrem, wskaźnikiem tego, co jest najważniejsze we współczesnej literaturze – mówi Szymon Kloska, rzecznik prasowy festiwalu i Nagrody Literackiej GDYNIA. –  W tym roku będziemy gościć znamienitych polskich prozaików. Będą też panele dyskusyjne nawiązujące do wątków pojawiających się w nominowanych tytułach, wśród nich spotkanie poświęcone nowej literaturze czeskiej. Rozważania o sztuce eseju. Rozmowa o blokowiskach i ich literackich emanacjach oraz debata o tym, co dzieje się gdzieś pomiędzy muzyką a literaturą. Aż wreszcie opowieść o literaturze postpapierowej – dodaje.

Już pierwszego dnia organizatorzy zafundowali uczestnikom festiwalu mocny punkt programu. – Najnowsza powieść Eustachego Rylskiego to wyjątkowo wyprawa w przyszłość. Przyszłość, która wygląda dość prawdopodobnie. To nie alternatywna historia, to nie post–apo, to nie proza polityczna, to Rylski w czystej postaci i Polska w kształcie całkiem możliwym – mówi Kloska. „Powrót do przeszłości – wokół Blasku Eustachego Rylskiego” odbędzie się w poniedziałek, 27 sierpnia o godz. 18.00.

– Blok, osiedle bloków, blokowisko to kwestia architektury, może być przyczynkiem do rozważań socjologicznych, ale to też doskonały wehikuł do snucia opowieści – dodaje rzecznik prasowy festiwalu. O „Życiu bloku” porozmawiają Beata Chomątowska, autorka „Betonii”, Salcia Hałas, ubiegłoroczna laureatka w kategorii „Proza” oraz Monika Milewska, autorka „Latawca z betonu”. To we wtorek, 28 sierpnia o godz. 18.00

– Kiedyś Hrabal, Pavel, Skvorecky, Sabach dziś przede wszystkim Bolava, Hulova, Procházková, Soukupová. Natomiast niezmiennie czeska proza pozostaje w centrum naszych czytelniczych zainteresowań i przyzwyczajeń. Słowem o tym, co się zmienia i o tym, co pozostaje takie samo rozmawiać będą ludzie najlepiej poinformowani: autorka, tłumaczki, wydawczyni i naczelny czechofil Rzeczpospolitej – tłumaczy Kloska. „Czeska zmiana warty. O starej i nowej prozie z Czech” dyskutować będą: Petra Hůlová, prozaiczka, Julia Różewicz, tłumaczka literatury czeskiej i Agata Wróbel, nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Przekład na język polski”. Spotkanie odbędzie się w piątek, 31 sierpnia o godz. 17.00

Przedostatni dzień festiwalu i zarazem pierwszy dzień września także będzie obfitował w inspirujące spotkania ze znanymi literatami. O godz. 16.00 Olga Drenda, dziennikarka i tłumaczka, Paweł Mościcki, eseista oraz Marcin Wicha, tegoroczny nominowany zapytają „Gdzie jest esej?”. – Jak eseistyka wygląda dziś i w którym kierunku zdaje się zmierzać, rozmawiać będą autorzy tekstów bardzo różnych, ale ponad wszelką wątpliwość ciekawych, symptomatycznych i charakterystycznych – dodaje Kloska.

Natomiast o godz. 17.30: – O tym, jak brzmieć mógłby Conrad, gdyby pisał w XXI wieku, o tym, jak wyglądać powinien Trurl i Klapaucjusz, a jak mogłyby Sepulki i o ewolucji języka diabelskiego oraz innych aktywnościach paraliterackich opowiedzą: Jacek Dukaj, autor fantastyki i Łukasz Orbitowski, twórca m.in. powieści grozy – mówi rzecznik. Dyskusja „Adaptacje, remiksy, przeróbki. Literatura postpapierowa” odbędzie się – podobnie jak spotkania wymienione wyżej – w Muzeum Miasta Gdyni.

Z kolei w świeżo wyremontowanym Konsulacie Kultury przy ul. Jana z Kolna 25 na uczestników festiwalu czekać będą dwa spotkania z pisarzami. Dorota Masłowska, tegoroczna nominowana, Paweł Sołtys znany jako Pablopavo oraz Jerzy Jarewicz, poeta, krytyk literacki i tłumacz porozmawiają „O związkach literatury i muzyki”. – Relacje tych dwóch artystycznych przedsięwzięć wciąż się zmieniają i bywa, że zaskakują. W najskoczniejszej i najbardziej rozbujanej rozmowie festiwalu Miasto Słowa udział wezmą twórcy, którzy doświadczyli obu stron barykady – wyjaśnia Szymon Kloska.

Ostatni dzień festiwalu (niedziela, 2 września) będzie okazją, aby porozmawiać z Jerzym Pilchem, laureatem Nagrody Literackiej GDYNIA za 2014 r. – Postapokaliptyczna wizja powieści [„Żywego ducha”] skłania do zadawania pytań ostatecznych, ostatecznych w sensie ścisłym i to nim poświęcone będzie to spotkanie. O ile starczy czasu, pojawią się też wątki, jeżeli nie ostateczne to na pewno podstawowe – piłka nożna, Wisła, Bruno Schulz, proza autobiograficzna i przyszłość ojczyzny – dodaje Kloska. Spotkanie wokół najnowszej książki pisarza odbędzie się w Konsulacie Kultury o godz. 16.00.

Warsztaty Literackie

Stawiasz pierwsze kroki w świecie liryki lub zaczynasz przygodę jako tłumacz? Chcesz udoskonalić swój warsztat pod okiem m.in. Macieja Woźniaka czy Pauliny Brajter–Ziemkiewicz? Miasto Słowa zaprasza na warsztaty pisarskie. Ich tematyka odpowiada czterem kategoriom konkursowym Nagrody Literackiej GDYNIA. Wciąż można zapisać się na zajęcia z poezji oraz przekładu literackiego. Dla „Prozy” i „Eseju” uruchomiono listę rezerwową.

Warsztaty poetyckie poprowadzi Maciej Woźniak — poeta, juror konkursów poetyckich, nominowany w 2011 r. do Nagrody Literackiej GDYNIA, który razem z uczestnikami poszuka odpowiedzi na pytanie: „co to znaczy być poetą współczesnym?”. Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 27 sierpnia w godz. 12.00–14.00.

Z kolei o przekładach literackich opowie Paulina Frajter– Ziemkiewicz. Tłumaczka zajmuję się głównie fantastyką. Jest zdobywczynią wielu nagród w tej dziedzinie. Ma na swoim koncie tłumaczenia m.in. Tolkiena, Bradbury’ego, Kinga czy Lee Childa. W trakcie warsztatów omówi specyfikę pracy tłumacza i najważniejsze problemy z tym związane, w tym rozpoznawania i oddawania idiomów, cytatów, kwestii imion własnych, zróżnicowanie języka. Warsztaty odbędą się w poniedziałek, 27 sierpnia w godz. 15.00–17.00.

Szczegółowy plan warsztatów znajduje się na stronie współorganizatora, czyli szkoły kreatywnego pisania „Maszyna do pisania”. Na warsztaty obowiązują zapisy, których można dokonać pod adresem: miastoslowa@maszynadopisania.pl. W temacie wiadomości należy podać nazwę warsztatów (minimalny wiek uczestnika to 16 lat).

W ramach Miasta Słowa odbędą się także warsztaty z eseju z Michałem Ogórkiem oraz prozy z Przemysławem Semczukiem. Na obydwa wydarzenia miejsca są zarezerwowane, jednak w dalszym ciągu można zapisać się na listę rezerwową, która zostanie uruchomiona w przypadku odwołania rezerwacji osoby z listy podstawowej. Decyduje kolejność zgłoszeń. Wszystkie warsztaty odbędą się w Konsulacie Kultury w Gdyni przy ul. Jana z Kolana 25.

Nowości festiwalowe

Obok głównego, literackiego programu festiwalu „Miasto Słowa” po raz pierwszy uruchomiło pasmo filmowe.– Wybraliśmy filmy dokumentalne – wiele z nich będzie miało w Gdyni swoją premierę. Uzupełniają i poszerzają tematy naszych spotkań z autorami, osadzają je w światowym kontekście – mówi rzecznik festiwalu.

Wśród tytułów prezentowanych w Gdyńskim Centrum Filmowym znajdą się m.in. „Maszyna do pisania” w reżyserii Douga Nicholas, dokument o grupie graficiarzy Pixadores, brytyjskie Muzeum niewinności w reżyserii Granta Gee czy „Film o niczym” Borisa Mitica.

Dla najmłodszych czytelników

– Nagroda Literacka GDYNIA jest wydarzeniem kojarzonym przede wszystkim z czytelnikiem dorosłym. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy stworzyć, wspólnie z Biblioteką Gdynia, pasmo dla najmłodszych – podkreśla Kloska.

W programie: „Florka i reszta ferajny” – spotkanie z Roksaną Jędrzejewską–Wróbel, „Poczet Królów Polskich” – warsztaty z Anną Kaszubą–Dębską, „Poradnia literacka dla rodzica” – warsztaty o tym, co i jak czytać dzieciom, „Warsztaty dla dzieci z Hura Tektura”, czyli zajęcia plastyczne rozwijające wyobraźnię, skonstruowane wokół twórczości Ewy Kozyry Pawlak i Pawła Pawlaka oraz „Warsztaty dla dzieci z Agnieszką Żelewską” — „Bohater książkowy — kto to taki?” – razem z prowadzącymi najmłodsi czytelnicy poszukają odpowiedzi na pytania: Kto to jest bohater? Czy bohater książki musi być bohaterski? Skąd się biorą bohaterowie książek i kto ich wymyśla? Literacki piknik rodzinny odbędzie się w Konsulacie Kultury w niedzielę, 2 września w godz. 11–15.

Nagroda Literacka GDYNIA 2018

Festiwal „Miasto Słowa” towarzyszy temu, na co wszyscy czekają – czyli rozdaniu Nagród Literackich GDYNIA. Przypomnijmy, w 4 kategoriach nominowanych jest 20 autorów, wybranych spośród 426 zgłoszeń, jakie wpłynęły do członków Kapituły. Laureatów poznamy już 31 sierpnia w trakcie gali w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Organizatorem festiwalu jest miasto Gdynia.

Partnerzy: Biblioteka Gdynia, Gdyńskie Centrum Kultury, Konsulat Kultury, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Miasta Gdyni,  Gdyńskie Centrum Filmowe, Akademickie Centrum Kultury UG – ACK Alternator, Instytut Reportażu, Tygodnik Powszechny, Klub Ucho, Vertigo Restobar

Fot. nagrodaliterackagdynia.pl/Dawid Linkowski

  Jan Ziarnicki, gdynia.pl Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18626 

Print Friendly, PDF & Email