Kultura: Gala wręczenia nagród konkursu [nie]pełnosprawność

Kultura: Gala wręczenia nagród konkursu [nie]pełnosprawność

W imieniu Organizatorów zapraszamy na galę wręczenia nagród konkursu filmowego na krótki film dokumentalny [NIE]PEŁNOSPRAWNOŚĆ, podczas której zaprezentowane zostaną wyróżnione tytuły. Gośćmi specjalnymi uroczystości będą ich bohaterowie, czyli aktywne zawodowo osoby niepełnosprawne.

Gala odbędzie się 7 czerwca o godz. 18:00 w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

O osobach z niepełnosprawnością myśli się głównie jako o pacjentach, bądź ludziach, których życie sprowadza się do zmagań z własnymi ograniczeniami. Alienacja i brak wiedzy prowadzą do stereotypizacji, strachu oraz trudności w nawiązywaniu relacji z osobami dotkniętymi niepełnosprawnością. Głównym zadaniem uczestników konkursu było przełamanie tych barier.

Pokaz nagrodzonych dokumentów rozpocznie się galą wręczenia nagród za najlepsze krótkometrażowe filmy dokumentalne, opowiadające historię aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami. O swoich filmach opowiedzą ich twórcy oraz bohaterowie, a komentować będą jurorki oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych partnerujących konkursowi.

Celem konkursu było przede wszystkim uwrażliwienie na obecność osób z niepełnosprawnościami w miejscach pracy oraz pokazanie jak praca wpływa na te osoby, a także otaczające je środowisko. Zwycięzcę wyłoniło niezależne 5–osobowe jury. W jego skład weszły m.in. Agata Gawska – prezeska fundacji Fundacja Aktywizacja, Natalia Maliszewska – programerka Warszawskiego Festiwalu Filmowego czy Alma Mujanovič – aktywistka działająca na rzecz osób niepełnosprawnych.

Wśród nagrodzonych filmów znalazły się:

„Człowiek bez barier” („A man without barriers”, reż. Piotr Marcjasz, Mariusz Kędzierski, Adam Ślesiński, Przemysław Sitek, Szymon Maćkowski) – opowieść o życiu Mariusza Kędzierskiego, artysty i mówcy motywacyjnego.

„Jestem Europejczykiem” („I am European”, reż. Małgorzata Mikołajczyk) – portret pana Artura, który krok po kroku opowiada o swojej drodze, o sile wsparcia i potrzebie pracy.

 „Ostatni Junak” („The last Junak”, rez. Mikołaj Janik, Wiktor Owłasiuk) – film dokumentalny o miłości z motocyklami w tle.

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które organizatorzy będą wydawać od godz. 17:30 w dniu Festiwalu. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Pierwszeństwo wstępu mają osoby z oficjalnymi zaproszeniami.

Czas i miejsce

Czwartek | 7 czerwca| godz. 18:00

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny | ul. Wałbrzyska 3/5

  Eliza Łukomska Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18225