Kultura: Festiwal Wrażliwy w Trójmieście – już od dzisiaj

Kultura: Festiwal Wrażliwy w Trójmieście – już od dzisiaj
Fot. Adminstrator

Sprawy zwyczajne i nadzwyczajne, scenariusze pisane codziennością i historie całkiem niecodzienne – wszystko to zobaczymy w filmach krótkometrażowych prezentowanych podczas Festiwalu Twórczości Wrażliwej Społecznie, który odbywa się w dniach 10 – 12 kwietnia w Trójmieście. Dedykowany jest zarówno dorosłym – koneserom dokumentu i reportażu, jak i młodym widzom szukającym rozrywki i rozwoju.

Głównym organizatorem tegorocznej edycji Festiwalu jest Fundacja „Zostaw swój ślad”, opiekująca się nieuleczalnie chorymi dziećmi.

­– To idea pokazów filmów, które mają nas inspirować do wrażliwości, które pokazują trudne tematy, ale również tematy piękne – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W skrócie prezentujemy harmonogram Festiwalu Wrażliwego

10 kwietnia (19:00 – 21:00) – Uroczyste otwarcie II edycji Festiwalu Wrażliwego – Gdańsk, Olivia Business Centre, Sky Club

Podczas drugiego dnia Festiwalu odbędzie się wernisaż najlepszej grafiki polskiej, zorganizowany we współpracy z profesorami Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i w Gdańsku. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w charytatywnych aukcjach dzieł sztuki.

Zapowiedziany jest także koncert Jakuba Zuckermana, który wykona piosenki Jaromira Nohavicy.

11 kwietnia (9:30 – 21:00) – Pokazy filmów, spotkanie autorskie i dyskusje dla młodzieży – Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Pierwsze pokazy filmowe odbędą się w godzinach 9:30 – 12:30 i 12:45 – 15:30. Zobaczymy m.in. „Nie widzę przeszkód” Pawła Barana, opowiadający o drużynie blindfootballowej, „Człowiek zwyczajny” Anny Jakubowskiej, będący porównaniem życia osoby niepełnosprawnej i pełnosprawnej, „Grupa nieróbstwa” Anny Jakubowskiej obrazujący niezdrową rywalizację szkolnych rówieśników, „B–BOY” Andrzeja Mańkowskiego, który zwraca uwagę na potrzebę myślenia o konsekwencjach zanim one nastąpią, „Dzieci dzwonią” Andrzeja Mańkowskiego – infolinia alarmowa dla młodzieży, „Żanetka” Bożydara Pająka, czyli historia nastoletniej koszykarki zmuszonej do podjęcia walki z rakiem oraz „Między nami” Macieja Milera ukazujący o dylematy moralne młodych rodziców.

Po emisji filmów przewidziane są także panele dyskusyjne dla młodych widzów, które odbędą się w dwóch sesjach. Sesja I (9:30 – 12:30) poświęcona będzie rozmowom o wartości życia i codzienności. Sesja II (12:45 – 15:30) będzie dyskusją o życiu, odchodzeniu i śmierci.

O 17:00 w Galerii GCF zaplanowane jest spotkanie autorskie z Magdaleną i Maksymilianem Rigamonti – zaprezentują oni swoją nową książkę fotograficzną "ECHO" o Wołyniu.

Druga seria pokazów filmowych (18:00 – 21:00) przeznaczona jest dla widzów dorosłych. Podczas niej zobaczymy filmy dokumentalne i reportaże. Będą to: „Przyrzeczona” Lesława Dobruckiego – obraz tureckich obyczajów małżeńskich, w myśl których kobieta staje się całkowicie zależna od swojego męża, „Józio, chodź do domu” Marcina Chłopasia, opowiadający historię małego chłopca i jego skomplikowanej drogi w poszukiwaniu własnej tożsamości etnicznej, „Mała prosiła, żeby jej nie zabijać” Ewy Żarskiej o śledztwie dziennikarzy infiltrujących grupę pedofilską, „Nauka Chodzenia” Krystyny Kantor, czyli historia Piotra, który w dzieciństwie był światkiem brutalnego morderstwa swojej matki dokonanego przez jego ojca.

12 kwietnia (19:00 – 21:30) – Uroczysta Gala Finałowa – Gdańsk, Teatr Szekspirowski

Tego dnia odbędzie się Uroczysta Gala, podczas której wręczone będą nagrody Festiwalu Wrażliwego. A ponadto recital – „Pieśni gwiazd”, koncert etnojazzowy oraz panel dyskusyjny z wybitnymi reporterami.

Więcej informacji oraz szczegółowy plan tego trzydniowego wydarzenia dostępny jest na stronie organizatorów.

Bilety można nabyć w kasach Gdyńskiego Centrum Filmowego. Całkowity dochód z Festiwalu zostanie przekazany na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci, podopiecznych Fundacji „Zostaw swój ślad” oraz na wsparcie przy wdrażaniu aplikacji HospiCare w dziecięcych hospicjach domowych w całej Polsce.

Źródło: gdynia.pl

Fot. Arek Wagner/wrazliwy.pl

  Oprac. Krzysztof Wójcik Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 17935 

Print Friendly, PDF & Email