Kultura: Dynamicznie i twórczo – drugi dzień MSA

Kultura: Dynamicznie i twórczo – drugi dzień MSA
Fot. Adminstrator

Spektakle, występy i warsztaty artystyczne, filmy dokumentalne i „Wirtualny spacer” – za nami drugi dzień Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

Podobnie jak pierwszego dnia, Międzynarodowe Spotkania Artystyczne rozpoczęły się spektaklem. Najpierw na scenie pojawiła się działająca od 2006 roku grupa Teatralne Studio „Danko” Kaliningrad z tradycyjną wersją znanego każdemu „Kopciuszka”. Później przyszedł czas na blok „Dźwięk i ruch”. Otworzył go występ litewskiej grupy „Klaipėdos lakštutė”, która rozgrzała publiczność pokazem tańca breakdance.

– Kiedyś bardziej koncentrowałem się na muzyce, teraz wciągnął mnie taniec. Od 5 lat zajmujemy się tą formą. Odpowiednia muzyka pobudza do życia, dodaje energii i poprawia nastrój. Co najważniejsze, breakdance jest bardzo prosty i każdy może go tańczyć – opowiadał Artiom Kazakovcev, instruktor grupy.

Publiczność miała również okazję zobaczyć  klasyczne rodzaje tańca. Działająca przy Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu Grupa „ZET”, składająca się z dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i ich rodziców, dała widowiskowy pokaz tango. Później sceną zawładnęła muzyka elbląskich twórców, którzy prezentowali aranżacje znanych utworów: zespołu „Szwagry”  i zespołu „Sleep–Slap” (z PSONI Koło w Elblągu).

Po muzycznej rozrywce przyszła pora na występ Grupy Teatralnej „Stworzeni” z Bartoszyc. Spektakl „Apokalipsa” skłaniał publiczność do zastanowienia się nad tym, co jest w życiu istotne, a także do refleksji nad dobrem i złem.

– „Apokalipsa” to spektakl bez słów, pokazywany gestami, który rozwija gamę możliwości kreowania swoim ciałem różnych wizji, przekazywania emocji, budowania napięcia i przede wszystkim wyzwalania siebie, swojej osobowości, bycia człowiekiem: pełnosprawnym artystą, a nie niepełnosprawnym uczestnikiem. Teatr jest bardzo ważny, ponieważ pozwala ludziom poznać wartość siebie jako aktora, pozostawić swoje niepełnosprawne ciało jako narzędzie gdzieś w kulisach i obudzić w sobie artystę, który drzemie w każdym. Okazuje się, że będąc na scenie, osoby niepełnosprawne potrafią pokonać swoje największe ograniczenia i nieśmiałość – tłumaczyła Joanna Motylewska, która na co dzień pracuje z grupą „Stworzeni”.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne pokazują, że nie tylko teatr odgrywa ważną rolę w działaniach terapeutycznych. Dowodem jest wystawa „Materia w twórczej relacji”, prezentująca prace powstałe w ramach projektu „Twórcza terapia”. Osoby z niepełnosprawnościami od lat rozwijają swoje pasje artystyczne w pracowniach CSE „Światowid”. W przeciągu trzech dni MSA uczestnicy biorą też udział w warsztatach artystycznych.

– Mamy wiele różnych działań twórczych, m.in. filcowanie, decoupage i ceramikę. Myślę, że bez względu na to, czy ktoś jest osobą pełnosprawną czy niepełnosprawną, zajęcia, na których uruchamia się własną kreatywność, każdemu są potrzebne, a przynajmniej przydatne w rozwoju. Oprócz tego, że pobudzają sferę kreatywności, wykorzystujemy umiejętności manualne, uczymy się nowych i podtrzymujemy już te nabyte – tłumaczyła Paula Załuska z CSE „Światowid”.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne to okazja do spotkań z kulturą na różnych poziomach i w wielu aspektach. Oprócz muzyki, sztuk plastycznych i teatru drugiego dnia na uczestników czekały także projekcje najnowszych filmów dokumentalnych,  traktujących o niepełnosprawności, m.in. „Jestem” w reż. Grzegorza Paprzyckiego i „Thea” w reż. Halvora Nitteberga.

– W tym roku jest bardzo dynamicznie i twórczo. Są poruszające spektakle, ważne tematy dotyczące problemów osób z niepełnosprawnościami w codziennym życiu. Widzę, że jest bardzo dużo emocji i pytań. Myślę, że pobudzamy naszą publiczność do myślenia i traktowania aktorów i artystów z większą otwartością. Pamiętajmy: niepełnosprawność nie powinna wykluczać – mówiła Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA.

  Monika Szałas Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16999 

Print Friendly, PDF & Email