Kultura: Dowiedz się ciekawych rzeczy o sztuce w Polskim Języku Migowym

Kultura: Dowiedz się ciekawych rzeczy o sztuce w Polskim Języku Migowym
Fot. Adminstrator

Zachęta – Narodowa Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskie w Katowicach, a także Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zapraszają niesłyszącą młodzież na bezpłatne warsztaty w ramach projektu „Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym”.

Encyklopedia Sztuki w Polskim Języku Migowym to projekt skierowany do osób niesłyszących, posługujących się PJM. Powstaje w oparciu o Leksykon Grupy Artystów Głuchych GAG, w ścisłej współpracy z GAG. Jego celem jest tworzenie bazy wiedzy na temat sztuki w Polskim Języku Migowym tak, aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być dla niech trudne i zawiłe w języku polskim (definicje słownikowe, specjalistyczna terminologia). Projekt daje szansę niesłyszącym osobom (młodzieży, ale też dorosłym) na zdobycie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM.

Powstają zwięzłe definicje podstawowych pojęć dotyczących sztuki tłumaczone na PJM. Na liście dotychczas nagranych krótkich filmów–definicji (prawie 100!) znalazły się między innymi tak podstawowe pojęcia jak: kompozycja, fotografia, fotomontaż, faktura, blejtram, grafika, animacja, kolaż, kolekcja, rzeźba i inne. Ale też nieco bardziej skomplikowane jak np.: op–art., hipperrealizm, unizm, neoplastycyzm, czy podstawowe kierunki, tendencje i zjawiska w sztuce: secesja, historyzm, kubizm, konstruktywizm. Jak i sylwetki twórców: Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego.

To doskonała okazja, żeby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o sztuce w swoim języku i to w Polskim Języku Migowym. Warsztaty prowadzone są przez niesłyszących edukatorów – członków Grypy Artystów Głuchych. Możliwe jest tłumaczenie na j.polski foniczny. Zgłoszenia grup należy wysłać na adres: encyklopediapjm@gmail.com lub zgłosić telefonicznie: 502–175–192

źródło www.kulturabezbarier.org

  Oprac. AG Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16909 

Print Friendly, PDF & Email