Braniewo pierwszym przystankiem Marcina Wyrostka i EOK

Braniewo pierwszym przystankiem Marcina Wyrostka i EOK

Elbląscy kameraliści rozpoczęli w miniony poniedziałek V edycję Festiwalu, który stał się ich znakiem rozpoznawczym. Tym razem koncert inaugurujący „Muzykę Polską na Warmii i Żuławach” odbył się w Braniewie.

Słuchacze zgromadzeni w Bazylice pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej mogli podziwiać nie tylko kunszt Orkiestry, ale również Marcina Wyrostka i jego zespołu. Jeden z najbardziej cenionych polskich akordeonistów w wywiadach często określa się jako „muzyczny obywatel świata”. Czerpie bowiem inspirację z szeroko pojętej tradycji europejskiej: bałkańskiej, węgierskiej czy szkockiej. Obecnie zwrócił się zaś ku muzyce polskiej i w braniewskim kościele zaprezentował wspólnie z EOK utwory ze swojej płyty POLACC.

Widzowie mogli więc wysłuchać „rozmaitych motywów POL–skości, połączonych wspólnym ACC–ordeonowym mianownikiem”. Na początku zrobiło się nieco sentymentalnie, gdy muzycy zagrali piosenkę Zabrałaś serce moje. Szybko jednak z instrumentów popłynęły energetyczne dźwięki Mazurcyjka, który, jak stwierdził Wyrostek, „zawiera najważniejsze cechy polskiej muzyki – szybkość, rytmiczność i charyzmę”. Nie zawiedli się także wielbiciele klasyki, gdyż w kościele zabrzmiały utwory Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Melomani nagrodzili występ artystów gromkimi brawami, a ich wrażenia oddają słowa jednej z uczestniczek: Serce wyrywa się z emocji, a nogi chciałyby biec. Niesamowita akustyka i niezapomniane doznania duchowe.

Wstęp na festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik

Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. J., Toyota Knedler

Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego

Wydarzenie dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Tomasz Czapla Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 18356