Artystyczne spotkania z teatrem

Artystyczne spotkania z teatrem
Zapraszamy

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza na spektakle teatralne, w tym teatru cieni  i tańca, które prezentowane będą w ramach Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

– Od 22 do 24 listopada będzie można spotkać się ze sztuką i drugim człowiekiem – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. – Zapraszamy na dużą salę kina na prezentacje artystyczne, w których zobaczymy, jak można wyrazić siebie poprzez teatr.
Prezentacje – oraz całe MSA – rozpocznie o godzinie 13.00  grupa teatralna „Stworzeni” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bartoszycach, która pokaże spektakl pt. „Tryptyk–wiara”. Autorem i reżyserem przedstawienia jest animator kultury i instruktor teatralny Robert Cyrta z Teatru Ephata w Gdańsku, a wykonawcami – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Bartoszycach, terapeuci i wolontariusze. Spektakl powstał w ramach XIII Integracyjnych Warsztatów Teatralnych.

Książkowy Teatr Cieni, działający przy Filii nr 7 „CYBERIADA” Biblioteki Elbląskiej im. C. Norwida, pokaże „Bajki” Ezopa. Bajki o zaufaniu, akceptacji, o swoich „wadach”, w których każdy może dostrzec zalety.

– Za pomocą prostych środków przekazu teatr ten dociera zarówno do młodszej, jak i do starszej widowni – mówi Teresa Miłoszewska, organizatorka MSA. – Jest niezwykle poetycki, oszczędny, wręcz symboliczny.

To właśnie ta prostota i magia przedstawienia sprawiły, że rok temu  zrodził się pomysł wykorzystania go na zajęciach w bibliotece. Książki, literatura jako element terapii znane są przecież nie od dziś, więc miejsce na spotkania z osobami niepełnosprawnymi było idealne.

– Każdy z etapów, czyli praca z tekstem, przygotowanie lalek, animowanie nimi, był dla uczestników ważny i sprawiał ogromną satysfakcję – mówi Ewa Prelewska, która zajęła się reżyserią. – Zespół Książkowego Teatru Cieni składa się z 8 osób, które wchodzą również w skład Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej działającego przy MDK w Elblągu.

W popołudniowej części prezentacji dnia pierwszego (22 listopada o godzinie 16.30) zaprezentuje się Teatr „Przebudzeni”– laureat ogólnopolskich festiwali i przeglądów teatralnych. W Elblągu pokaże najnowszy spektakl „Istny cyrk” .

– Inspiracją do stworzenia spektaklu stały się osobiste przeżycia aktorów – sytuacje, wydarzenia, ludzie, słowa, zdania, epitety, jak również sytuacje i sceny, które zespół napotkał na swojej twórczej drodze – mówią reżyserzy, Monika Kazimierczyk i Dariusz Wychudzki. – Ponadto przy pracy nad scenariuszem cennym źródłem okazały się takie filmy, jak: „Człowiek – słoń”, „Cyrk Motyli”, „Dziwolągi” oraz książka „Jarmark Odmieńców”.

Piątkowe (23 listopada) prezentacje rozpocznie o godzinie 10.30 zespół teatralno–muzyczny „A może…”, który pokaże spektakl „White Dream”. To niezwykłe połączenie muzyki granej na żywo i teatru w wykonaniu osób niepełnosprawnych. Dzięki wsparciu Fundacji „Sprawni Inaczej” zespół „A może …” realizuje ambitne projekty artystyczne, aktywizując osoby niepełnosprawne, które pokazują, że można tworzyć razem, w radości pokonując bariery. Po nim na scenie dużej sali kina „Światowid” wystąpi Teatr JiM, który tworzy swoje widowiska od początku do końca. Grupa teatralna przygotowuje kostiumy, scenografie, dekoracje, działając pod okiem profesjonalnych aktorów.

– To będzie niezwykły spektakl – mówi Teresa Miłoszewska. – Aktorzy z niepełnosprawnością Teatru Fundacji JiM wystawią nagrodzoną przez ministra kultury adaptację sztuki Sławomira Mrożka pt. „Na pełnym morzu”.

Nie po raz pierwszy na MSA zobaczymy także Teatr RECEPTA, tym razem ze spektaklem pt. „ONO”. To grupa fantastycznych osób, których wspólną pasją i sposobem na życie stał się teatr. Jest on dla nich formą spędzania wolnego czasu oraz spełnia rolę terapeutyczną. Są na scenie prawdziwi, czego dowodem może być udział w kilkudziesięciu już festiwalach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

O godzinie 13.00 wystąpi „Amadeo” z Bydgoszczy, który tworzy 20 osób z niepełnosprawnościami, w większości są to osoby z zespołem Downa. Aktualnie zespół działa przy Teatrze Polskim w Bydgoszczy, a w Elblągu zaprezentuje teatr tańca. Wieczorem, o godzinie 19.00, spektakl tworzyć będą mogły także …osoby z widowni. Improwizowane sceny Teatru Playback tworzą niezwykłe widowisko na oczach widzów – to oni decydują, co aktorzy pokażą na scenie i jaki będzie temat spektaklu. Aktorami na scenie są psychoterapeuci, pedagodzy, psycholodzy.

– Teatr Playback grał na festiwalach m.in. w Kijowie, Krakowie i Gdańsku,  a także na Międzynarodowym Biennale Terapia i Teatr Łódź 2018 – dodaje Teresa Miłoszewska. – Od kwietnia rozpoczął nowy projekt „Śladami dzieci” finansowany przez Fundusz Animacji Kultury Rewitalizacja, koordynowany przez Bemowskie Centrum Kultury. Projekt jest skierowany do dzieci mieszkających w Ośrodku dla cudzoziemców na Targówku oraz dzieci uczestniczących w zajęciach Ogrodu Jordanowskiego tej samej dzielnicy. Polega on na tym, że poza widzem, który tworzy scenariusz spektaklu, pojawiają się wcześniej zebrane historie dzieci uchodźców oraz dzieci mieszkających na terenie Warszawy.

Ostatniego dnia Międzynarodowych Spotkań Artystycznych (w sobotę, 24 listopada o godzinie 16.30) – tym razem na Scenie na Piętrze – zobaczymy spektakl „Jak Ci mogę pomóc?” w wykonaniu Teatru „trzyMamy”. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od lat 2 do 5.
– Zapraszamy dzieci z opiekunami – dodają organizatorzy. – Wstęp na wszystkie prezentacje jest bezpłatny, a na ostatni spektakl, ze względu na miejsce, liczba miejsc ograniczona. Warto więc przyjść wcześniej.

Pełen program 12. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych znaleźć można na stronie wydarzenia.

Międzynarodowe Spotkania Artystyczne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury i zrealizowano z udziałem środków Samorządu Województwa Warmińsko–Mazurskiego oraz Samorządu Miasta Elbląg.

Print Friendly, PDF & Email