Kultura: Afera Kryminalna w Trójmieście

Kultura: Afera Kryminalna w Trójmieście

Już niedługo rozpocznie się największy na Pomorzu festiwal literatury kryminalnej. W programie znajdą się spotkania autorskie, prelekcje, warsztaty, gry kryminalne i pokazy filmowe. Jedno ze spotkań będzie dotyczyło zbioru „Trupów hurtowo trzech” – książki powstałej na potrzeby budowy Domu Autysty w Poznaniu.

Afera Kryminalna to festiwal kryminału, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gościł najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dobytkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Bo kryminał to przede wszystkim dobra zabawa, mistrzostwo warsztatu i wiedza.

W tym roku festiwal odbędzie w dniach 19–21 października. Tegoroczna edycja „Afery kryminalnej” odbędzie się pod hasłem „Literatura broni się sama”, dlatego też program festiwalu to przede wszystkim spotkania autorskie i warsztaty literackie. Ale nie tylko: uczestnicy mogą wziąć również udział w warsztatach modowych „Kryminalny look”, warsztatach detektywistyczne dla dzieci oraz warsztatach szydełkowania „Afera grubymi nićmi szyta”. Tegoroczna edycja festiwalu obędzie się aż w 7 bibliotekach – w Gdańsku, Gdyni, Gościcinie, Łęczycach, Rumi, Sopocie i Wejherowie.

Pierwszy dzień gdańskiej Afery Kryminalnej odbędzie się w Filii nr 26 przy ul. Gospody 3b. Podczas otwarcia festiwalu swój debiut będzie miała również publikacja pokonkursowego zbioru opowiadań pt. „Lukrecja z Kamiennej Grobli”. Konkurs na opowiadania kryminalne z Trójmiastem w tle został ogłoszony podczas ubiegłorocznej Afery Kryminalnej. Kolejne wydarzenia tego dnia to spotkania autorskie z Agnieszką Pruską, Izabelą Żukowską i Adamem Ubertowskim , Alfredem Siateckim, Adamem Regiewiczem oraz Tomaszem Sekielskim.

W Wejherowie pierwszego dnia festiwalu odbędą się turniej detektywistyczny oraz pokaz filmu, a w Łęczycach gra kryminalna oraz warsztaty z technik śledczych.

Drugi dzień festiwalu to wydarzenia organizowane już w całym Trójmieście i nie tylko. W Gdańsku (w Filii nr 9 przy Jagiellońskiej 8) odbędą się spotkania autorskie z Krzysztofem Beśką wokół najnowszej książki autora pt. „Konstelacja zbrodni” oraz spotkanie wokół zbioru opowiadań „Trupów hurtowo trzech”. Dziesięciu autorów napisało dziesięć opowiadań w jednym celu – charytatywnym. Najlepsi polscy pisarze kryminałów oddali swe pióra, by wspomóc budowę wyjątkowego Domu i stworzyli niezwykły zbiór opowiadań. Rozmowę na temat opowiadań poprowadzą Joanna Jodełka, Wojciech Chmielarz i Michał Larek. Natomiast o kondycji kryminału, jako gatunku literackiego oraz o ważniejszych książkach reprezentujących ten gatunek porozmawiają Wojciech Burszta i Mariusz Czubaj. Gościem specjalnym tego dnia będzie Johan Theorin –  autor takich kryminałów, jak: „Zmierzch”, „Nocna zamieć”, „Święty Psychol”.

W Sopocie odbędzie się starcie bibliotekarzy i prokuratorów. Tam można znaleźć odpowiedź na pytania, czy prokuratorzy czytają powieści sensacyjne i ile jest prawdy w polskich kryminałach.

Mieszkańcy Gdyni mogą wybrać się na spacer „Śladami gdyńskich zbrodni”. Start spod siedziby wypożyczalni przy ul. Abrahama 60. Natomiast w Wejherowie i Bolszewie odbędą się spotkania z Magdą Omilianowicz, autorką książki „Bestia. Studium zła”.

Sobota to najbogatszy w wydarzenia dzień festiwalowy. W Bibliotece Manhattan w Gdańsku odbędą się warsztaty literackie z Joanną Jodełką oraz warsztaty modowe „kryminalny look” z Martą Reich. Nie lada gratką będą również warsztaty literackie poprowadzone przez gościa specjalnego – Stefana Ahnehema. Poza tym zaplanowano spotkanie z biegłymi ze szkoły kryminalistyki z Piły oraz na spotkania autorskie z Michałem Larkiem, Martą Guzowską i Jakubem Żulczykiem. Na zakończenie festiwalu odbędzie się spotkanie z Markiem Krajewskim oraz ze Stefanem Ahnehem – autorem takich powieści, jak: „Ofiara bez twarzy”, „Dziewiąty grób”, „Osiemnaście stopni poniżej zera”.

W Gdyni tego dnia Bibliotece Śródmieście odbędą się spotkania z Wojciechem Chmielarzem oraz z Jakubem Szamałkiem.

Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz na Facebook’u.

  Przemysław Czaja Wersja archiwalna wpisu dostępna pod adresem: http://razemztoba.pl/beta/index.php?NS=srodek_new_&nrartyk= 16666